Brylantowy jubileusz Portu we Władysławowie

22 czerwca 2013 Port we Władysławowie obchodził swoje  75-lecie powstania. Brylantowy jubileusz Portu we Władysławowie
22 czerwca 2013 Port we Władysławowie obchodził swoje  75-lecie powstania. Uroczystości brylantowego jubileuszu uświetniło wielu wspaniałych gości. Na miejsce przybyli między innymi przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych. Nie zabrakło również reprezentantów Akademii Morskiej w Gdyni, w szczególności Prorektora ds. morskich - dr inż. kpt. ż. w. Henryka Śniegockiego, prof. nadzw. AM oraz studentów Koła Naukowego Nautica.
Początki Portu we Władysławowie sięgają 1938 roku, kiedy to w Wielkiej Wsi oddano do użytku port rybacki zwany Władysławowem. Szybko okazało się, że była to nad wyraz udana inwestycja. Po II wojnie światowej Port Władysławowo został główną bazą floty rybackiej na południowym brzegu Morza Bałtyckiego. Dawał schronienie kutrom kaszubskich rybaków oraz pływającym jednostkom będącym własnością przedsiębiorstw państwowych, np. dobrze znanemu rodowitym mieszkańcom „Szkunerowi”. Na jego terenie pracę związaną z przetwórstwem ryb oraz stocznią znaleźli nie tylko mieszkańcy Wielkiej Wsi, ale i całego obszaru obecnego powiatu puckiego. Oddziaływanie miastotwórcze portu było tak duże, że w roku 1952 dotychczasową nazwę jednostki administracyjnej Wielka Wieś – Hallerowo zmieniono na Władysławowo.
Dziś rola Portu we Władysławowie  jest nadal nie do przecenienia. Oprócz zadań typowo portowych doszły nowe związane z szeroko pojętą turystyka morską. Na jego terenie ma miejsce przystań żeglarska, w której od maja do października cumują różnego rodzaju jachty sportowe oraz żaglowce. Inwestując w nowoczesność nie należy również zapominać o tradycji. Najstarszy statek pod polską banderą jest eksploatowany właśnie w Porcie Władysławowo. Holownik Franuś dzielnie pełni służbę na wodach Bałtyku już od 1905 roku.
Z okazji 75-lecia Portu we Władysławowie Koło Naukowe Nautica wyróżnione zostało specjalnym medalem okolicznościowym. Nasi studenci od dwóch lat uczestniczą w wydarzeniach związanych z dynamicznym rozwojem portu oraz jego zarządcy - firmy Szkuner. Stocznia remontowa, która jest szybko rozwijającą się częścią Szkunera daje możliwość naszym studentom zapoznania się z nowymi technologiami związanymi z remontami statków. Dzięki włodarzom spółki, a przede wszystkim Pani Prezes Lucynie Boike - Chmielińskiej istnieje możliwość podjęcia dalekosiężnej współpracy związanej z praktykami i stażami zawodowymi dla naszych studentów.
Wszystkim pracownikom Portu we Władysławowie oraz firmie Szkuner życzymy kolejnych 75 lat, które wpłyną na rozwój gospodarczy Władysławowa i powiatu Puckiego.
Członkowie Koła
Naukowego Nautica