Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda
Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda
Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni
w latach: 1972 - 1981
Edukacja i praktyka morska
Prof. dr kpt. ż.w. Daniel Kazimierz Duda (urodzony 14 lipca 1933 roku w Bochni) całe swoje życie zawodowe i aktywność społeczną poświęcił rozwojowi gospodarki i szkolnictwa morskiego oraz naszej Alma Mater – pełniąc kolejno funkcje: dziekana, rektora, dyrektora instytutu, kierownika zakładu. Funkcję rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni pełnił przez trzy kadencje w latach 1972-1981.
W 1955 r. ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni, w 1965 r. studia na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, uzyskując tytuł magistra ekonomii transportu morskiego. W 1969 r. został w Wyższej Szkole Ekonomicznej doktorem nauk ekonomicznych, w 1970 r. – docentem mianowanym Wyższej Szkoły Morskiej. W dniu 3 lutego 1977 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych. Od 11 stycznia 1999 r. jest profesorem zwyczajnym Akademii Marynarki Wojennej. Posiada stopień kapitana żeglugi wielkiej oraz stopień wojskowy komandora ppor. Marynarki Wojennej.
Od 1950 do 1966 roku pracował w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie oraz na statkach Polskich Lini i Oceanicznych, dochodząc do stanowiska kapitana, a od 1966 do 1969 pracował w Kapitanacie Portu Gdynia, jako kapitan portu.
Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni
W 1969 r. związał się z Wyższą Szkołą Morską. Pierwszy w polskiej flocie kapitan z tytułem doktora nauk ekonomicznych, został pierwszym dziekanem Wydziału Nawigacyjnego nowo utworzonej uczelni wyższej. Trzy lata później, 8 marca 1972 roku został rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Kierując Wyższą Szkołą Morską w Gdyni przez trzy kadencje, doprowadzi ł do zbudowania „Antoniego Garnuszewskiego” – statku szkolno-towarowego w eksploatacji Polskich Linii Oceanicznych i szkolnego statku żaglowego „Dar Młodzieży”. Za jego kadencji zbudowane zostało osiedle akademickie dla ponad 1000 studentów i młodych pracowników naukowych, hala sportowa, planetarium. Wykonana została nadbudowa w środkowej części głównego gmachu, zaadaptowane poddasze budynku Wydziału Elektrycznego od strony ul. Morskiej i Grabowa, dokonana została adaptacja pomieszczeń i warsztatów pod nowoczesne laboratoria. Zrealizowano również budowę stacji paliwowej, pierwszego w szkolnictwie morskim laboratorium pożarowego, zrealizowano budowę sal wykładowych, garaży, boisk do kosza/siatkówki, placu ćwiczeniowego dla Studium Wojskowego. Zmodernizowane zostały statki „Horyzont" i „Zenit", wykonano generalny remont tzw. domu profesorskiego i zaadaptowano go do zadań dydaktycznych. Przejęto też basen pływacki od klubu „Arka". Wspólnie z Politechniką Gdańską zbudowano Ośrodek Manewrowania Dużymi Statkami w Iławie i pozyskano środki na budowę modelu redukcyjnego dużego statku „Warta".
Do dokonań kadencji rektorskiej prof. Daniela Dudy należy również budowa ośrodka sportów wodnych, adaptacja i remont nabrzeża, konserwacja elewacji, powołanie studenckiego klubu żeglarskiego. Za jego rektorskiej kadencji wprowadzono studia zaoczne i uzupełniające dla absolwentów PSM, ponadto WSM uzyskała prawa nadawania tytułów magisterskich.
Działania ogólnokrajowe
Prof. Daniel Duda prowadził również prace na rzecz rozwoju Portu Północnego, portu w Świnoujściu, uczestniczył w Centralnym Programie Badawczo-Rozwojowym, prowadził badania dotyczące powiadamiania, poszukiwania i ratowania, oceny faktycznego stanu polskiej służby ratowniczej w świetle wymagań międzynarodowych.
Był przewodniczącym rady programowej średniego szkolnictwa morskiego w Polsce, przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej na wszystkie stopnie oficerskie i marynarskie przy dyrektorze Urzędu Morskiego w Gdyni, przewodniczącym zespołu do spraw wdrażania konwencji STCW 78/95, nauczania w zawodach podstawowych dla żeglugi morskiej i śródlądowej z wymogami tej konwencji.
W latach 1990-1998 był dyrektorem pionu inspekcji morskiej w Urzędzie Morskim w Gdyni. Na przełomie roku 1989/1990 prof. Daniel Duda rozpoczął pracę w Instytucie Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej, przez kilka lat był kierownikiem zespołu do spraw bezpieczeństwa żeglugi, szefem Katedry Eksploatacji Jednostki Pływającej, członkiem Senatu Akademii, Rady Wydziału, przewodniczącym Komisji Etyki Senatu i innych. Podczas pracy w Akademii Marynarki Wojennej otrzymał w 2006 r. nagrodę specjalną za szczególną aktywność w popularyzowaniu nauki, w 2008 r. tytuł Wybitnego Nauczyciela AMW, a 19 marca 2015 roku Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Prace naukowe i publikacje
Prof. Daniel Duda jest recenzentem i autorem opinii 73 rozpraw doktorskich, habilitacyjnych, tytułów profesora kontraktowego, nadzwyczajnego. Jest autorem 562 publikacji, w tym 51 (indywidualne i wspólne) książkowych oraz 219 opinii i recenzji. Pod jego kierownictwem wykonano 443 prace inżynierskie, magisterskie i licencjackie. Jest współautorem trzech wynalazków oraz dwóch patentów - przelicznika sztormowo–ekonomicznego oraz modułowego pojazdu wodnego wraz ze sposobem jego zestawienia.
Publikował i był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Techniki i Gospodarki Morskiej”, „Nautologii”, „Zapisków Puckich”, „Przeglądu Hydrograficznego”, „Biblioteki Nawigatora”, publikował w „Prawie i Orzecznictwie” Izb Morskich, „Biuletynie Technicznym” PLO, „Biuletynie Technicznym” PRS, w „Czasie Morza”, „Budownictwie Okrętowym i Gospodarce Morskiej”, Zeszytach Naukowych Akademii Morskich, w „Okólniku” Związku Polskich Oficerów Marynarki Handlowej w Londynie i innych. Od 1968 roku prof. Daniel Duda jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, przez cztery kadencje jako prezes, jest członkiem zespołu redakcyjnego „Nautologii” i Rady Naukowej PTN. Jest również wiceprezesem i współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza”, komandorem Kapituły Pierścienia Hallera – Ligi Morskiej i Rzecznej, członkiem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.
Nagrody, wyróżnienia, zasługi
Jest laureatem głównej nagrody literackiej im. J. Conrada, trzech nagród „Złotego Pióra”. Uhonorowany dziewięciokrotnie przez ministra transportu i gospodarki morskiej, nagrodzony Srebrnym i Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz Komandorią Harcerskiego Kręgu Morskiego, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalem Srebrnym Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Medalem Złotym „Za Długoletnią Służbę” (nadanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.), Medalem „Pro Patria” w 2013 r. oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi, branżowymi.
W 2013 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 roku Senat UMG za szczególne zasługi dla uczelni rozpoczął procedurę nadania profesorowi Danielowi Dudzie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.