Przemówienie JM Rektora

JM Rektor UMG prof. Adam Weintrit podczas przemówienia w czasie Święta Szkoły w dniu 9.12.2024

 

Przemówienie JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
wygłoszone z okazji Święta Szkoły w dniu 9 grudnia 2024 roku


Wysoki Senacie! Szanowni Państwo! I Wy, drodzy Studenci oraz Doktoranci!

Po raz drugi w tym roku spotykamy się podczas święta naszej Uczelni, które na pamiątkę wydarzeń 1920 roku obchodzimy 17 czerwca oraz 8 grudnia.

Obie te daty są dla nas równie ważne. Przypomnę krótko, że pierwsza odsyła nas do wydarzenia, kiedy to Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie, protoplasty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W grudniu z kolei spotykamy się, aby przypomnieć i uczcić symbolicznie dzień, w którym w 1920 roku po raz pierwszy podniesiono polską banderę na budynku tworzonej Szkoły Morskiej w Tczewie, rozpoczynając rok szkolny.

 

Szanowni Państwo!

Zbliżający się koniec roku sprzyja także refleksji oraz podsumowaniu najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy z życia naszej wspólnoty akademickiej. Jest to również okres w życiu każdego z nas, kiedy myślami wybiegamy w przyszłość, kreślimy plany na kolejny rok, z nadzieją na ich realizację…

Zanim jednak wkroczymy w kolejne ćwierćwiecze XXI wieku, pozwólcie drodzy Państwo, że w pierwszej kolejności wyrażę moją wdzięczność i podziękuję za minione miesiące naszej niekiedy bardzo intensywnej, ale jakże owocnej współpracy. Z tego miejsca chciałbym także przywołać choć część sukcesów roku 2024. O niektórych z nich będę mówił po raz pierwszy, o tych, o których miałem okazję mówić podczas czerwcowego Święta Szkoły oraz podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w październiku, opowiem nieco krócej.

O części naszych sukcesów opowiem w drugiej części posiedzenia, kiedy otrzymacie Państwo wyróżnienia, odznaczenia czy nagrody. Już teraz proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za Waszą pracę na rzecz nauki, naszej Uczelni, szeroko rozumianej gospodarki morskiej – na rzecz naszego kraju!

 

Szanowni Państwo! 

Pierwsze półrocze 2024 roku obfitowało w sukcesy związane z ukończeniem oraz oddaniem do użytku dwóch, niezwykle ważnych dla infrastruktury Uczelni inwestycji. W tym miejscu należy przypomnieć o uroczystym otwarciu Centrum Offshore UMG w Gdańsku, które odbyło się 29 lutego oraz otwarciu innego, niezwykle ważnego dla naszej Uczelni obiektu, Centrum Sportu i Rekreacji UMG, co z kolei miało miejsce podczas tegorocznego Dnia Sportu UMG, w dniu 23 maja. Obie te inwestycje tak szybko wrosły w krwioobieg naszej Uczelni, że już być może nie pamiętamy, iż korzystamy z nich zaledwie od kilku miesięcy.

Budowa oraz otwarcie w Gdańsku Centrum Offshore UMG stanowi niewątpliwie dowód na to, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest jednym z liderów na polskim rynku offshore, szczególnie w odniesieniu do morskiej energetyki wiatrowej. To właśnie tutaj, w nowym obiekcie UMG, swoją siedzibę od lutego tego roku mają Instytut Morski UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, a realizowane w Centrum Offshore UMG projekty już teraz mogą napawać dumą oraz, o czym jestem głęboko przekonany, będą stanowić doskonałą okazję do dalszego rozwoju potencjału naszej Uczelni.

 

Szanowni Państwo!

Uniwersytet Morski w Gdyni niezmiennie od lat swoją ofertą kształcenia stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przyszłych studentów, kładąc nacisk nie tylko na wysoką jakość oferowanych zajęć, ale także przywiązując wagę do podnoszenia warunków lokalowo-bytowych. Dlatego też jednym z ważniejszych przedsięwzięć do zrealizowania w poprzedniej kadencji była budowa Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

Uważam to za nasz wielki sukces! Dzisiaj Centrum Sportu i Rekreacji UMG to miejsce, gdzie na najwyższym poziomie prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego, swoją siedzibę mają działające na terenie Uczelni sekcje sportowe. Wiem także, że siłownia ze strefą cardio oraz fitness cieszą się powodzeniem zarówno wśród studentów, jak i pracowników UMG oraz mieszkańców dzielnicy Gdynia-Grabówek. Odciążeniem dla infrastruktury Uczelni stał się z kolei podziemny parking, a w salach konferencyjnych oraz w hali odbywają się liczne szkolenia, a także organizowane są uroczystości oraz wydarzenia naszego Uniwersytetu. Już niebawem w hali odbędzie się pierwsze tak duże w historii Uczelni Spotkanie Świąteczno-Noworoczne – Wigilia pracowniczo-studencka, na którą serdecznie Państwa zapraszam w czwartek, 19 grudnia.  

W tym roku kalendarzowym, z chęci zapewnienia naszym studentom jeszcze bardziej komfortowych warunków do nauki, ale także relaksu i integracji, udało nam się otworzyć kolejne Strefy Studenta: w kwietniu w budynku głównym Uczelni, a w listopadzie – na Wydziale Nawigacyjnym.

Przypomnę, iż budynek Centrum Sportu i Rekreacji stanowi pierwszy etap budowy zaplanowanego w tym miejscu kompleksu sportowo-akademickiego. Moją ambicją, a także kanclerza Pana Filipa Malaty jest, by jeszcze w tej kadencji rektorskiej na terenie kampusu Uczelni przy ulicy Morskiej wybudować nowy, nowoczesny dom studencki oraz optymalnie zagospodarować tereny wokół niego. 

 

Drodzy Państwo! 

Nasza Uczelnia współpracuje oraz docenia wysiłki uczonych zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Stąd, w pierwszym kwartale tego roku, 21 marca, drugi wybitny uczony spoza granic naszego kraju, to jest Profesor Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda, został uhonorowany przez naszą Uczelnię tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jesteśmy dumni, że tak wybitny badacz, jakim jest Profesor Bradford Parkinson, nazywany ojcem systemu GPS, któremu cały świat zawdzięcza tak wiele w dziedzinie pozycjonowania i nawigacji, w 2024 roku dołączył do grona doktorów honoris causa naszej Uczelni!

 

Szanowni Państwo! 

W ostatnim roku nasze wysiłki zostały zauważone i docenione w kraju.

Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Dyrektor Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, decyzją Ministra Nauki z dnia 2 lutego 2024 roku został członkiem Zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców.

W dniu 19 kwietnia Nagrodę Indywidualną im. prof. Romualda Kolmana za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w rejonie Pomorza Gdańskiego, otrzymał prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski, kierownik Katedry Zarządzania Jakością na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.

7 maja w Rezydencji Belweder w Warszawie wręczone zostały nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i wdrożeniowej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie odznaczony został prof. dr hab. inż. Lech Murawski. Zaś Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla gospodarki morskiej, za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i wdrożeniowej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie odznaczony został, obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy naukowej i dydaktycznej, prof. dr hab. inż., dr h.c. Janusz Mindykowski.

28 listopada prof. Janusz Mindykowski został wybrany na członka Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2025-2028.

Chciałbym poinformować, iż ponownie zostałem członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Natomiast w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich KRASP zostałem zaproszony w bieżącej kadencji do prac w Komisji ds. Nauki oraz Komisji ds. Współpracy Zagranicznej.

Z satysfakcją pragnę także przypomnieć o sukcesie jednego z naszych młodych naukowców – Pana inż. Łukasza Stolzmanna, który znalazł się w gronie laureatów VI edycji konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji, którego praca pt. „Simulation environment in Python for selected safety measures in ship encounter situations” została nagrodzona w kategorii: Prace dyplomowe inżynierskie / licencjackie za rok 2023.

Za wielki sukces poczytuję również fakt, że nasi pracownicy po raz kolejny znaleźli się w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists 2024 Uniwersytetu Stanforda i to na aż dwóch listach. Pierwszej, gdzie uwzględniono cały dorobek w karierze naukowej i gdzie znalazło się sześciu naukowców z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

  • Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Wydział Elektryczny (obecnie Wydział Informatyki),
  • Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Piotr Gnaciński, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Wydział Elektryczny.

Na drugiej liście, uwzględniającej wyłącznie dorobek naukowy w 2023 roku, także wskazanych zostało sześciu naukowców z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

  • Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Wydział Elektryczny (obecnie Wydział Informatyki),
  • Pan dr inż. Krzysztof Wróbel, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan dr inż. Mariusz Specht, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan dr inż. Mateusz Gil, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Wydział Elektryczny.

Z satysfakcją pragnę również poinformować, że Uniwersytet Morski w Gdyni po raz pierwszy w tym roku znalazł się w prestiżowym gronie uczelni notowanych w Times Higher Education World University Rankings 2025 (THE WUR 2025). Natomiast w lipcowej edycji Webometric Ranking nasza Uczelnia znalazła się na piątym miejscu wśród uczelni morskich na świecie. I nie jest to żadna niespodzianka, regularnie bowiem od kilkunastu lat plasujemy się w czołówce tego rankingu.

Z przyjemnością przyjąłem także informację o uroczystości wręczenie aktów nominacyjnych nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w dniu 6 listopada, podczas której nominację profesorską nadaną postanowieniem z dnia 24 lipca 2023 roku z rąk Prezydenta RP odebrał prof. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, profesor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, Dziekan Wydziału Informatyki UMG. Tego dnia nominację profesorską nadaną postanowieniem z dnia 24 lipca 2023 roku z rąk Prezydenta RP odebrał również prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, profesor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport, Dyrektor Instytutu Morskiego UMG.

Niecałe dwa tygodnie temu otrzymaliśmy informację o kolejnym sukcesie naszego wykładowcy. Pan dr hab. inż. Paweł Górecki, prof. UMG otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcie naukowe „Pomiary i modelowanie właściwości cieplnych elementów półprzewodnikowych na potrzeby projektowania tych elementów i układów je zawierających” (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne), będące podstawą nadania w 2023 roku stopnia doktora habilitowanego.

 

Szanowni Państwo!

Niewątpliwie wszystkie te osiągnięcia mogą napawać nas jako społeczność akademicką dumą i zarazem świadczą o nieustającym rozwoju naukowym i samodoskonaleniu się naszych wykładowców!

 

Drodzy Państwo!

Mówiąc o tegorocznych sukcesach nie można zapominać także o naszych decyzjach i działaniach w zakresie poszerzenia oferty kształcenia, o co zadbał prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG oraz dziekani wszystkich wydziałów. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że od września tego roku nasza Uczelnia ma 5 wydziałów.

Jestem przekonany, że utworzenie nowego Wydziału, Wydziału Informatyki, to właściwy kierunek rozwoju naszej Uczelni i wierzę, że o tej porze za rok, podczas kolejnych obchodów grudniowego święta Uczelni, obecny będzie pierwszy rocznik studentów Wydziału Informatyki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni! A my wszyscy z satysfakcją będziemy obserwować naukowy rozwój studentów nowego Wydziału, którzy za kilka lat dołączą do elit intelektualnych naszego kraju, zasilając między innymi kadry gospodarki morskiej.

Nie mogliśmy stać obojętnie wobec olbrzymiego postępu technologicznego w takich obszarach jak: technologie IT, sztuczna inteligencja, cyber security, big data, blockchain czy wreszcie transport autonomiczny. Nowemu dziekanowi Wydziału Informatyki prof. Ireneuszowi Czarnowskiemu życzę powodzenia w budowaniu nowych struktur naszej Uczelni.

Jednocześnie serdecznie zapraszam Państwa do udziału w jutrzejszej konferencji organizowanej na Wydziale Nawigacyjnym poświęconej transportowi autonomicznemu.                                       

 

Szanowni Państwo!

We wrześniu tego roku na „Darze Młodzieży” odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom I edycji studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA organizowanych przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tego dnia, zwracając się do uczestników wydarzenia, powiedziałem, że Polska ma ambicje rozwinąć energetykę wiatrową na poziomie dorównującym krajom takim jak Niemcy czy Dania. I tak, jestem przekonany, że poprzez współpracę środowiska biznesu i nauki, możemy wiele osiągnąć dla rozwoju naszej gospodarki, w tym sektora dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, w którym to dostrzegam niezwykłą szansę rozwoju także dla naszego Uniwersytetu. Trzy dni temu, w piątek 6 grudnia, w salonie kapitańskim „Daru Młodzieży” odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom II edycji studiów MBA.

 

Drodzy Państwo!

Mając na uwadze wspomniany wyżej rozwój naszej Uczelni, również poprzez współpracę z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, Uniwersytet Morski w Gdyni, w 2024 roku zawarł szereg krajowych porozumień o współpracy, a także pogłębiał i kontynuował te już istniejące. Pozwólcie Państwo, że przywołam porozumienia, które nasza Uczelnia podpisała w tym roku.

1 lutego podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Polskim Rejestrem Statków SA w zakresie takich obszarów jak: technologie morskie i offshorowe, a także szeroko rozumiany transport oraz działalność portów.

5 marca, w trakcie targów Edu Offshore Wind, Uniwersytet Morski w Gdyni zawarł porozumienie dotyczące Pomorskiego Partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU Pact for Skills. Dotyczy on udzielenia wsparcia organizacji publicznych i prywatnych w poprawie i zmianie kwalifikacji. Porozumienie to obejmuje także wsparcie w rozwoju poprzez zieloną i cyfrową transformację.

22 maja miałem zaszczyt podpisać porozumienie z firmą SR Robotics z Katowic, dotyczące rozszerzenia współpracy w ramach realizacji badań i projektów B+R w obszarach żeglugi autonomicznej, autonomicznych pojazdów podwodnych i robotyki podwodnej.

13 czerwca prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk podczas otwarcia projektu pn. „Opracowanie elementów infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM” podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Głównym Urzędem Miar w ramach uruchomionej przez Ministra Edukacji i Nauki drugiej edycji programu „Polska Metrologia II.”

2 września, podczas wyjazdowego posiedzenia senackich Komisji Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych, które odbyło się w Gdyni, a poświęcone było bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego, w obecności Pani Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, miałem również przyjemność podpisać list intencyjny pomiędzy armatorami statków badawczych – Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Uniwersytetem Gdańskim, Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i Morskim Instytutem Rybackim-Państwowym Instytutem Badawczym, który ma wzmocnić współpracę między jednostkami.

Już za parę chwil, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG, wspólnie z Magnificencją Rektorem-Komendantem Akademii Pożarniczej st. bryg. dr. inż. Tomaszem Klimczakiem, podpiszemy porozumienie z współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Akademią Pożarniczą.

 

Szanowni Państwo!

Nasza Uczelnia i jej eksperci służą głosem doradczym w sprawach dotyczących rozwoju gospodarki morskiej naszego kraju, stąd moja obecność w dniach 3-5 września 2024 na XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu – największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej, dotyczącej bezpieczeństwa i perspektyw rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwań i przezwyciężania kryzysów. Podczas tego ważnego dla Polski i naszego kontynentu wydarzenia miałem zaszczyt wziąć udział w dwóch debatach, tj. „Europejska infrastruktura transportowa w obliczu zmian: geopolityka i klimat” oraz „Kultura bezpieczeństwa w transporcie. Korzyści i koszty”. Uczestniczyłem również w dwóch spotkaniach zamkniętych: z Wicepremierem, Ministrem Obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz z Ministrem Nauki Dariuszem Wieczorkiem, a także w dyskusjach dotyczących szans i zagrożeń dla rozwoju bezpieczeństwa w transporcie i nowatorskich projektów infrastrukturalnych. Miałem także przyjemność wziąć udział w dyskusjach organizowanych przez Związek Cyfrowa Polska, a także porozmawiać z Wicepremierem, Ministrem Cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, którego poinformowałem o utworzeniu na naszej Uczelni Wydziału Informatyki, co przyjął z zainteresowaniem i zaprosił do współpracy.

 

Drodzy Państwo!

Już podczas poprzedniej kadencji rektorskiej sporo mówiłem o konieczności umiędzynarodowienia Uczelni oraz potrzebie podejmowania wszelkich działań ku temu zmierzających. Wraz z rozpoczętą przeze mnie we wrześniu tego roku w wyniku reelekcji drugą kadencją jestem zdeterminowany zintensyfikować te działania. Pierwszym krokiem, jaki podjąłem, było rozszerzenie zakresu obowiązków prorektora ds. współpracy i rozwoju prof. Tomasza Tarasiuka o sprawy związane z umiędzynarodowieniem. Jesteśmy w trakcie reorganizacji tego pionu. W razie potrzeby być może powołam jeszcze w tej kadencji dodatkowo jeszcze jednego prorektora odpowiedzialnego wyłącznie za sprawy umiędzynarodowienia. W okresie niżu demograficznego i mniejszego zainteresowania zawodami stricte morskimi, w celu pełnego wykorzystania naszego potencjału naukowego i bazy dydaktycznej, powinniśmy postarać się o pozyskanie większej liczby kandydatów na studia spoza granic naszego kraju. Myślę tu głównie o krajach Dalekiego Wschodu i krajach afrykańskich, oczywiście nie rezygnując ze współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami.

Stąd proszę nie dziwić się naszej wzmożonej aktywności w stosunku do zaprzyjaźnionych z nami ośrodków zagranicznych i współpracujących z nami organizacji międzynarodowych. W ostatnim czasie gościliśmy u nas wiele delegacji zagranicznych, w trakcie tych wizyt omawiane były możliwości poszerzenia dotychczasowych form współpracy z naszym Uniwersytetem. W bieżącym roku gościliśmy między innymi przedstawicieli: Malezji, Litwy, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec (głównie w ramach wieloletniej współpracy Uczelni z  Hochschule Bremerhaven), Belgii z Akademii Morskiej w Antwerpii czy z Chin, goszcząc u nas przedstawicieli Shanghai Maritime University.

Uczestniczyliśmy również w charakterze zaproszonych gości w uroczystościach i spotkaniach organizowanych przez ambasady i konsulaty Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Filipin, Malezji, Chin i Republiki Południowej Afryki. Bliskie kontakty łączą nas z konsulami honorowymi Malty, Francji i Danii.

Niezwykle ważna dla naszej Uczelni była wizyta Dyrektora Wydziału Współpracy Technicznej Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Jose Matheickala, która odbyła się pod koniec sierpnia tego roku. Eksperci z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni od lat aktywnie biorą udział w pracach IMO – wyspecjalizowanej agencji ONZ zajmującej się sprawami morskimi. Spotkanie miało na celu omówienie kierunków rozwoju dalszej współpracy UMG z IMO.

Miesiąc później, 26 września, w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie wziąłem udział w głównych uroczystościach Światowego Dnia Morza – w tym roku obchodzonych pod hasłem „Żegluga w przyszłości: bezpieczeństwo przede wszystkim”. Podczas uroczystości,  reprezentując Międzynarodowe Stowarzyszenie Uczelni Morskich (IAMU), spotkałem się z nowym Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Panem Arsenio Antonio Dominguez Velasco z Panamy. Tematem rozmowy była głównie współpraca na linii IAMU – IMO, ale korzystając z okazji, zachęciłem Sekretarza Generalnego IMO do złożenia wizyty w naszej Uczelni w przyszłym roku. Panie Ministrze, Sekretarz Generalny IMO był tym żywo zainteresowany. Być może dobrą okazją do oficjalnego zaproszenia do złożenia takiej wizyty byłaby organizowana w połowie czerwca przez Wydział Nawigacyjny UMG wspólnie z The Nautical Institute Międzynarodowa Konferencja TransNav 2025 on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation. Moglibyśmy dokonać wówczas małego podsumowania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej odnośnie spraw morskich.

Zaledwie kilka dni temu w ramach obchodów 40-lecia współpracy pomiędzy naszymi uczelniami, gościliśmy delegację z Chin, podejmując u nas przedstawicieli Shanghai Maritime University. Chcąc jeszcze bardziej pogłębić nasze wzajemne kontakty, postanowiliśmy aneksować podpisane przed laty porozumienie, by poprzez wymianę doświadczeń, prowadzenie wspólnych badań oraz dalszą wymianę kadry naukowej, a także studentów, wzajemnie się inspirować i motywować do dalszego rozwoju i doskonalenia w zakresie kształcenia przyszłych kadr morskich.

 

Szanowni Państwo!

My także gościliśmy poza granicami naszego kraju, czynnie biorąc udział w zagranicznych kongresach, sympozjach i konferencjach naukowych.

Przypomnę krótko, że w dniach 17-18 kwietnia 2024 roku, razem z dr. hab. Adamem Przybyłowskim, prof. UMG pełniącym funkcję IAMU Contact Person, w siedzibie Massachusetts Maritime Academy w Buzzard Bay w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyliśmy w posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej IEB (International Executive Board) Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU (International Association of Maritime Universities), któremu jako chairman Stowarzyszenia w bieżącej kadencji 2023-2025 miałem zaszczyt przewodniczyć.

Z kolei miesiąc później, w dniach 16-18 maja, uczestniczyłem w Stambule w Międzynarodowej Konferencji HIMAT 2024 „International Symposium on The History of Maritime Technology” zorganizowanej wspólnie przez Piri Reis University oraz Tokyo University of Marine Science and Technology we współpracy z Research Salon for History of Maritime Technology in Japan oraz  tureckim Maritime History Research Center of Piri Reis University, w trakcie której nasza Uczelnia podpisała umowę o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a uczelnią Piri Reis w zakresie prowadzonych badań naukowych, a także wymiany studenckiej i kadry dydaktycznej.

2 lipca 2024 roku miałem zaszczyt reprezentować naszą Uczelnię w międzynarodowym AMET Global Maritime Summit (AGMS 2024) w Chennai w Indiach, gdzie jako gość honorowy wygłosiłem specjalną prelekcję oraz przewodniczyłem międzynarodowemu jury, które wyłoniło laureatów międzynarodowych nagród (AGMA 2024), przyznawanych przez Fundację Morską dr. J. Ramachandrana, fundatora oraz rektora Academy of Maritime Education and Training (AMET). Temat przewodni szczytu brzmiał: „Charting the Future of Maritime Excellence”.

Kilka dni później, 8 lipca, wziąłem udział w DSH International Shipping Innovation Conference w Szanghaju, konferencji dotyczącej innowacyjnych rozwiązań w żegludze. Organizatorem tego wydarzenia był Uniwersytet Morski w Szanghaju, jeden z 74 uniwersytetów członkowskich Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU.

W dniach 28-30 października 2024 roku w Pekinie odbył się 17. Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytutów Nawigacji. W Kongresie wzięło udział trzech Polaków: Prezydent IAIN prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Dyrektor Instytutu Morskiego UMG, dr hab. inż. Janusz Uriasz, prof. PM, Przewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego oraz ja, jako wiceprzewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego oraz przedstawiciel International Association of Institutes of Navigation wyznaczony do reprezentowania IAIN w kontaktach z International Hydrographic Organization.

Podczas sesji otwierającej to wydarzenie miałem zaszczyt, jako Keynote Speaker, wygłosić referat na temat: „A  Balanced Reaction of Maritime Education Sector to Marine Technology Development including Autonomous Surface Shipping”. Otwarcia Kongresu z kolei dokonał prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytutów Nawigacji, który w Pekinie zakończył swoją trzyletnią prezydenturę i w drodze wyborów przekazał ją swojemu następcy. Za godne reprezentowanie naszego kraju, PFN i naszej Uczelni decyzją kapituły Pan profesor zostanie dzisiaj wyróżniony Statuetką Założony dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

Drodzy Państwo!

Ważnym wydarzeniem dla naszej Uczelni był udział w obradach i konferencji Annual General Assembly 2024 Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU/AGA24), którym to jako Chairman IAMU miałem zaszczyt przewodniczyć.

Tegoroczny zjazd IAMU miał miejsce w dniach od 07.10 do 12.10 i odbył się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Buzzard Bay w stanie Massachusetts na terenie kampusu Massachusetts Maritime Academy, wraz z wizytą studyjną w mieście portowym Boston.

Z grona pracowników badawczo-dydaktycznych naszą Uczelnię reprezentowali również:                                                              

  • dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz,
  • dr inż. Kamil Formela oraz
  • mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski z Katedry Nawigacji, a także
  • dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG z Katedry Transportu.

Naszą Uczelnię godnie reprezentowali także nasi studenci, których z tego miejsca chciałbym imiennie wymienić i podziękować raz jeszcze za godne reprezentowanie i promowanie naszej Uczelni podczas wydarzenia. A byli to:

  • Pani Paulina Wolska, Pani Wiktoria Dumińska i Pan Jakuba Kulbata z Wydziału Nawigacyjnego oraz
  • Pani inż. Patrycja Boratyńska, Pan Przemysław Blicharski i Pan inż. Szymon Jabłoński z Wydziału Mechanicznego.

Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować panu kpt.ż.w. Kubie Szymańskiemu, FNI, Sekretarzowi Generalnemu Międzynarodowego Stowarzyszenia InterManager z siedzibą w Londynie za pomoc w sfinansowaniu wyjazdu studentów do Stanów Zjednoczonych.

Z przyjemnością chciałbym również poinformować, że podczas wydarzenia dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz odebrał nagrodę za najlepiej przygotowaną recenzję w ramach procesu ewaluacji zrealizowanych projektów badawczych IAMU. Dyplomy uznania oraz certyfikaty otrzymali również:

  • Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG z Wydziału Informatyki i Pan dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz za ewaluację w kontekście selekcji wniosków o finansowanie projektów badawczych IAMU.
  • Certyfikat z kolei – Członka Międzynarodowego Komitetu Programowego oraz recenzenta konferencji otrzymał pan dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG.

 

Szanowni Państwo!

Niecały miesiąc temu, w dniach 13-16 listopada 2024 roku w Portugalii, odbyła się Międzynarodowa Konferencja MESIS’24 – Maritime Education, Shipping and Innovation Summit zorganizowana przez Escola Superior Náutica Infante D. Henrique pod hasłem „Żegluga w przyszłości”, w której to miałem zaszczyt uczestniczyć, biorąc udział w sesji pn. Anticipating the future – skillls  and certification, poświęconej zagadnieniom ewolucji umiejętności i certyfikacji niezbędnych dla przyszłych ekspertów branży morskiej. Pretekstem do zorganizowania Konferencji były obchody stulecia portugalskiej uczelni morskiej. Przypomnę, iż w październiku w Stanach Zjednoczonych miałem zaszczyt  przyjmować uczelnię, spadkobierczynię najstarszej szkoły morskiej w Europie założonej w XV wielu przez Henryka Żeglarza, do grona uczelni stowarzyszonych w ramach IAMU.

Podczas odbywającej się w Lizbonie Konferencji MESIS’24 doszło do dwóch ważnych spotkań. Miałem okazję do dłuższego porozmawiania m.in. z nowym Prezydentem The Nautical Institute Capt. Trevorem Bailey. Tematem rozmów była organizowana wspólnie przez Wydział Nawigacyjny UMG oraz The Nautical Institute w czerwcu przyszłego roku Konferencja TransNav 2024 on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation. Spotkałem się również z panem Lutonadio Masalą reprezentującym Administrację Morską Angoli, (Angola Maritime Authority), bliskim współpracownikiem pani Minister of Fisheries and Marine Resources of the Republic of Angola Prof. Carmen Van Dúnem do Sacramento Neto, byłą Minister of Higher Education of Angola oraz byłą Rektor Academia de Pesca e Ciências do Mar do Namibe, Angola, z którą współpracowaliśmy wspólnie z Navimorem w ramach największego projektu edukacyjnego Unii Europejskiej dotyczącego budowy uczelni morskiej w Namibe w Angoli. Rozmowa dotyczyła nawiązania ponownie bliskiej współpracy z uczelnią angolską.

 

Drodzy Państwo!

Za nami kolejny sezon żeglugowy. Szczęśliwie, ale nie bez pewnych trudności napotkanych po drodze, udało się z sukcesem odbyć zaplanowane przez nas praktyki studenckie na „Darze Młodzieży”. Niestety, nasz statek jednak nie młodnieje i wymaga coraz to kosztowniejszych i bardziej skomplikowanych napraw. Istnieje też ryzyko, że w przyszłości „Dar Młodzieży” z powodu remontu będzie musiał zostać wyłączony z dłuższego okresu użytkowania, w tym rejsów szkoleniowych, a na to, jako Uczelnia morska, zobowiązana konwencją STCW wobec naszych studentów, nie możemy sobie pozwolić!

Między innymi te przesłanki, o których wspominałem, były podstawą do podjęcia decyzji o nie wysyłaniu „Daru Młodzieży” do Japonii na wystawę Expo Osaka 2025. Uznałem, iż istnieje zbyt duże ryzyko takiej wyprawy. Natomiast deklaruję, iż dołożymy wszelkich starań, aby doprowadzić jednostkę do optymalnego stanu, by wziąć udział w planowanych na 2026 roku regatach na kontynencie amerykańskim organizowanych z okazji 250-lecia Niepodległości Stanów Zjednoczonych – United States’ 250th Anniversary, w skrócie Sail250, na trasie Norfolk – Baltimore – New York – Boston. Główne uroczystości będą miały miejsce 4 lipca 2026 roku w Nowym Jorku. „Dar Młodzieży” już teraz otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w tej prestiżowej imprezie.

W połowie listopada uczestniczyliśmy wspólnie z dyrektorem Działu Armatorskiego kpt. ż.w. Dariuszem Jellonnkiem oraz komendantem „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafałem Szymańskim w La Coruni w Sail Training International Conference 2024, gdzie planowane były przez STI trasy regat Tall Ship Races na rok 2025 i 2026. Istnieje szansa, by w drodze powrotnej do Europy żaglowce uczestniczące w Sail’250 w 2026 roku wzięły udział w regatach na trasie Halifax – Gdynia. Wielkim konkurentem do przyjęcia żaglowców wracających z Ameryki jest brytyjski port Falmouth oraz francuski La Havre.

Chciałbym poinformować, iż obecnie podejmujemy intensywne działania mające na celu wypracowanie modelu finansowania budowy następcy „Daru Młodzieży”. Już czas, by miejsce ponad 40-letniej fregaty zajął nowy statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – czwarty w wielkiej sztafecie.

Z tego miejsca, chciałbym przypomnieć, że tylko we wrześniu odbyły się dwa spotkania władz Uczelni z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich, gdzie rozmawialiśmy o konieczności budowy następcy „Daru Młodzieży”, w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich.

Konieczne jest także, w dalszej perspektywie czasowej, pozyskanie źródła finasowania również dla następców naszych statków szkolno-badawczych „Horyzontu II” i „IMORA”. O tym, a także o konieczności budowy następcy „Daru Młodzieży” miałem okazję mówić kilka dni temu, 4 grudnia, w Senacie RP w Warszawie, podczas wspólnego posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego i Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, w którym uczestniczyłem na zaproszenie Przewodniczącego Senatora Kazimierza Kleiny. Tematem posiedzenia były „Programy inwestycyjne Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Politechniki Morskiej w Szczecinie związane z budową nowych statków: naukowowo-badawczego i szkoleniowego”. Wystąpienia obu rektorów spotkały się z dużym zrozumieniem parlamentarzystów. Odniosłem wrażenie, iż nie musieliśmy przekonywać zebranych, iż odnowienie floty badawczo-szkoleniowej to nie jest tylko i wyłącznie interes naszych uczelni. Jesteśmy kuźnią przyszłych kadr gospodarki morskiej! W spotkaniu uczestniczył Pan Minister Arkadiusz Marchewka, a także Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Ministerstwa Infrastruktury Pan Wojciech Gąsowski. Duże słowa podziękowania kieruję także do Senatora Arkadiusza Rybickiego za wielką życzliwość i doprowadzenie do tego spotkania.

 

Szanowni Państwo!

Chciałbym poinformować, iż na ostatnim posiedzeniu Senatu UMG w dniu 28 listopada 2024 roku wybrany został skład Rady Uczelni na lata 2025-2028. W jego skład weszli: Pani prof. Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Pan Piotr Gorzeński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Pan Sławomir Kalicki, prezes Grupy InterMarine, konsul honorowy Malty. Natomiast spośród pracowników Uczelni zostali wybrani prof. Krzysztof Górecki, prof. Lech Murawski oraz prof. Adam Przybyłowski. Siódmym członkiem Rady Uczelni jest z urzędu, zgodnie z Ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym, przewodniczący Parlamentu Studentów. Miło mi Państwa poinformować, iż kilka dni temu zostały wybrane nowe władze Parlamentu Studentów. Przewodniczącym ponownie został wybrany Pan Tobiasz Chęciński. Wszystkim nowo wybranym członkom Rady Uczelni składam serdeczne gratulacje i mam nadzieję na owocną współpracę naszych organów. Kadencja nowej Rady Uczelni rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2025. Natomiast zapraszam ustępującą Radę Uczelni na kolejne posiedzenie Senatu UMG, które odbędzie się w dniu 19 grudnia, w celu podsumowania dotychczasowej działalności, ale już teraz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim członkom Rady, a zwłaszcza jej przewodniczącej Pani Joannie Zielińskiej za wielkie zaangażowanie i wręcz modelową współpracę. Kłaniam się i bardzo dziękuję.

 

Szanowni Państwo!

Od kilku miesięcy środowisko akademickie naszego kraju oczekuje na wielokrotnie zapowiadaną przez Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nowelizację Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Z prorektorem ds. nauki dr. hab. inż. Dariuszem Barbuchą, prof. UMG oczekujemy także na nowy system ewaluacji czasopism naukowych, który ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, no i oczywiście na jasne i precyzyjne zasady ewaluacji jednostki. A mija właśnie trzeci rok z zapowiadanego okresu ewaluacji 2022-2025. Podobno resort nauki i Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) zmierzają w stronę powiązania oceny parametrycznej, wskaźnikowej z oceną ekspercką. Niezalenie od tego, kiedy i w jakim kierunku podążać będą te zmiany, zapewne nowe regulacje prawne wymuszą zmiany w Statucie UMG. Będzie to okazja również do dokonania drobnych retuszy dotychczasowych naszych zapisów. Już teraz zwracam się do całej społeczności akademickiej naszej Uczelni o sygnały, które obszary Państwa zadaniem wymagałyby takich wewnętrznych zmian.

 

Wysoki Senacie! Szanowni Państwo! Drodzy Studenci oraz Doktoranci naszej Uczelni!

Nie sposób w tak krótkim czasie wymienić wszystkich bieżących spraw, w tym naszych sukcesów dobiegającego końca roku kalendarzowego, starałem się wskazać te najważniejsze. Pewną tradycją stało się już, że podczas Świąt Szkoły mogą Państwo zapoznać się z kolejnym numerem naszego kwartalnika „Uniwersyteckiego Kuriera Morskiego” pod redakcją Pani Małgorzaty Sokołowskiej i Pani Joanny Stasiak. Tam podobnie, jak i na naszej stronie internetowej, znajdziecie Państwo wszelkie bieżące informacje związane z życiem akademickim Uniwersytetu, do czego oczywiście serdecznie zachęcam!

 

Drodzy Państwo!

Kończąc, chciałbym raz jeszcze podziękować Państwu za przybycie na dzisiejszą uroczystość i wspólne celebrowanie obchodów święta naszej Uczelni. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i nagrodzonym. Niezmiennie cieszy mnie fakt, iż liczba nagrodzonych osób jest tak duża, ponieważ świadczy to o ciągłym zaangażowaniu Państwa w wykonywaną pracę, z czego jestem dumny i za co raz jeszcze, bardzo dziękuję!

Dzisiejsze Święto Szkoły jest świętem nas wszystkich, pracowników, studentów i sympatyków naszej morskiej Uczelni. Razem tworzymy społeczność, która w morzu odnajduje odpowiedź na swe marzenia, jak to pięknie ubrał w słowa wielki pisarz marynista Ernest Hemingway. Wszystkiego dobrego i spełnienia tych marzeń życzę wszystkim Państwu tu dzisiaj obecnym!

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni