Przemówienie JM Rektora UMG

Przemówienie JM Rektora UMG

Wystąpienie inauguracyjne JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita


Szanowni Państwo,
zacni Goście,
dostojna Wspólnoto Akademicka i Wy, drodzy Studenci!

Z wielką radością witam Państwa na inauguracji nowego roku akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni!

Inauguracja to wielkie święto naszej akademickiej społeczności, wszystkich, którzy każdego dnia tworzą nasz Uniwersytet, ucząc się w nim, prowadząc badania, kształcąc, dbając o organizację nauki i nauczania, troszcząc się o naszą Alma Mater.

Jestem niezmiernie zaszczycony, że jak co roku świętujemy ten wyjątkowy dzień w gronie drogich nam gości, którzy przyjęli zaproszenie na dzisiejszą inaugurację. Pogoda nas nie rozpieszcza, a jednak wielu z Państwa poświęciło ten wolny od pracy dzień i przyszło tutaj, na Skwer Kościuszki, by razem z Wami świętować ten moment, kiedy staniecie się studentami naszej Uczelni.

 

Szanowni Studenci, szanowni Państwo,

dzisiejsza inauguracja odbywa się w okolicznościach innych niż zwykle. Zazwyczaj trybuna honorowa była umieszczona na burcie naszego statku szkolnego „Dar Młodzieży”, natomiast w tym roku jest inaczej.

„Dar Młodzieży” od wielu tygodni przebywa na Atlantyku, odnosząc szereg sukcesów w organizowanych tam regatach. Tydzień temu miało miejsce wydarzenie historyczne. „Dar Młodzieży” przekroczył równik dokładnie w setną rocznicę przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą, a był to statek szkolny Szkoły Morskiej w Tczewie – „Lwów”. W ten sposób oddaliśmy hołd naszym wielkim poprzednikom.

W tej chwili „Dar Młodzieży” zmierza już do Gdyni i spodziewany jest w naszym mieście 11 listopada, w dniu Święta Narodowego naszej Ojczyzny. Na pokładzie „Daru Młodzieży” są studenci II roku Nawigacji. To wielka chwila dla tych młodych ludzi. Kilka dni temu przeżyli chrzest morski, stając się prawdziwymi marynarzami. Już za kilka minut Wy staniecie się studentami naszej Uczelni, zostaniecie pełnoprawnymi członkami naszej społeczności akademickiej.

 

Proszę Państwa,

prognoza pogody na dzisiaj zmieniała się wielokrotnie. Początkowo chcieliśmy umieścić trybunę honorową w miejscu, gdzie stoi pomnik wielkiego pisarza marynisty Josepha Conrada, natomiast Wy, Studenci mieliście patrzeć na wschód, w stronę Dalekiego Wschodu, gdzie wydaje się, że przenosi się stolica światowego shippingu, bo właśnie w Tokio mieści się siedziba Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich. Natomiast my, wykładowcy mieliśmy patrzeć na zachód, na Londyn, gdzie mieści się siedziba Międzynarodowej Organizacji Morskiej, na Lizbonę, gdzie mieści się siedziba Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego, na Brukselę, gdzie znajduje się siedziba Unii Europejskiej. W naszej Uczelni kształcenie odbywa się zgodnie ze standardami wypracowanymi w tych instytucjach.

W ostatniej chwili, po prognozach, które przyszły w dniu wczorajszym, zmieniliśmy decyzję i stoimy tu dzisiaj, patrząc na południe. W ten sposób spoglądamy na Warszawę, gdzie znajduje się siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki, siedziba Ministerstwa Infrastruktury z ministrem odpowiedzialnym za sprawy gospodarki morskiej.

Spełniając przepisy wspomnianych międzynarodowych instytucji, zapewniamy Wam sytuację, w której po ukończeniu studiów otrzymacie nie tylko dyplomy inżyniera, licencjata czy później magistra, ale także – zwłaszcza ci studenci, którzy studiują na kierunkach, specjalnościach morskich – otrzymacie pierwsze dyplomy morskie, dzięki którym będziecie mogli podejmować pracę u wszystkich armatorów na całym świecie bez konieczności jakiejkolwiek nostryfikacji. W Uniwersytecie Morskim w Gdyni otrzymacie przepustkę do bycia obywatelem świata, do pływania na wszystkich morzach i oceanach.

 

Proszę Państwa,

dzisiaj rozpoczynamy 104. rok akademicki w naszej Uczelni. Historię mamy piękną. Naszą działalność rozpoczynaliśmy w 1920 roku w Tczewie. Byliśmy wówczas Szkołą Morską. Po dziesięciu latach Szkoła ta została przeniesiona do Gdyni, gdzie została utworzona Państwowa Szkoła Morska. Później przyszły lata wojny i Uczelnia nasza przeniesiona została do Anglii. Tam, w czterech różnych lokalizacjach, była kontynuowana nauka. Po wojnie Szkoła ponownie została uruchomiona w Gdyni jako Państwowa Szkoła Morska. Później, dzięki spełnieniu kolejnych wymogów, otrzymaliśmy status Wyższej Szkoły Morskiej, potem Akademii Morskiej, a od czterech lat jesteśmy Uniwersytetem Morskim, jednym z najmłodszych uniwersytetów w kraju.

Uczelnia nasza stale się rozwija. Mamy ogromny potencjał. Przed dwoma laty podjęliśmy strategiczną decyzję, że oprócz prowadzenia kierunków typowo morskich oraz tych kierunków, które stanowią o zapleczu gospodarki morskiej, otwieramy się na nowy obszar, na tzw. offshore – obszar między morzem a lądem. Stąd, na wszystkich czterech wydziałach uruchomiliśmy specjalności, kierunki i studia podyplomowe związane z tym obszarem, ukierunkowując się przede wszystkim na morską energetykę wiatrową.

Od czterech lat w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mieści się Instytut Morski ze swoją ponad 70-letnią tradycją. Na jedenaście lokalizacji budowy przyszłych farm wiatrowych, nasza Uczelnia, a zwłaszcza specjaliści Instytutu Morskiego, pracowali przy dziesięciu, co udowadnia, że jesteśmy znaczącym graczem na polskim rynku gospodarki związanej z morską energetyką wiatrową.

 

Proszę Państwa,

tego lata Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie nominacje profesorskie. Dwóch naszych kolegów otrzymało tytuły profesorskie: Pan Profesor Krzysztof Czaplewski oraz Pan Profesor Ireneusz Czarnowski. To wielki sukces naszej Uczelni. W ostatnich latach co roku kilku naszych profesorów dostępuje tego zaszczytu.

 

Szanowni Państwo,

nasza Uczelnia od ponad 45 lat współpracuje z Hochschule Bremerhaven. W dniu wczorajszym odbyła się wyjątkowa uroczystość. Po raz pierwszy doktorem honoris causa naszej Uczelni została osobistość z zagranicy – Pan Profesor Hans Rummel, który współpracuje z nami od lat 70. ubiegłego wieku.

Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy procedurę nadania tej zaszczytnej godności Panu Profesorowi Bradfordowi Parkinsonowi, który nazywany jest ojcem systemu GPS – Global Positioning System. W tym roku mija 50 lat od momentu, kiedy pojawiła się idea systemu nawigacji satelitarnej. Pan Profesor przyjął nasze zaproszenie i mam nadzieję, że procedurę nadania godności tytułu doktora honoris causa zakończymy na początku przyszłego roku.

 

Proszę Państwa,

Uniwersytet Morski w Gdyni nie jest wielką uczelnią, ale z całą świadomością mówię, że jest Uczelnią elitarną. W murach naszej Uczelni studiują osoby, które chcą tutaj właśnie studiować. Wielu z Was mogłoby podjąć studia za granicą czy na innych większych uczelniach. Jednak, jeśli chodzi o sprawy morskie, to jest to miejsce, gdzie możecie uzyskać wykształcenie, które otworzy Wam drzwi do wszystkich najważniejszych instytucji morskich na świecie.

Nasza pozycja jest utrwalona. W rankingach morskich uczelni plasujemy się od wielu lat w pierwszej trójce, piątce, w pierwszej dziesiątce, w ostatnim rankingu zajęliśmy 4. miejsce. W uznaniu tej pozycji, w lutym tego roku zostałem wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich. Wyróżnienie to nie jest jedynie moją zasługą, ale jest to również zasługa ponad 100 lat ciężkiej pracy wielu pokoleń, które pracowały na status tej Uczelni. 

Uczelnia nasza współpracuje nie tylko z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Uniwersytetów Morskich. Wielu naszych pracowników to eksperci Międzynarodowej Organizacji Morskiej, która jest agendą ONZ. W naszej Uczelni wykładowcy tworzą prawo, przepisy, regulacje, które obowiązują później na całym świecie. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w sektorze gospodarki morskiej oraz na lądowym zapleczu tejże gospodarki. Pracują w najlepszych firmach, u najlepszych armatorów nie tylko w kraju, w Europie, ale na całym świecie.

Aby podkreślić rolę, jaką odgrywają nasi pracownicy, tworząc, badając, w tym roku uruchomiliśmy Centrum Transferu Technologii.

W procesie rekrutacji przyjęliśmy ponad 1500 studentów. Ponad 1000 studentów na studia dzienne i ponad 400 na studia niestacjonarne na Wydziale Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.

Już za kilka tygodni chciałbym zorganizować seminarium, na którym wspólnie z naszymi pracownikami chciałbym podjąć dyskusję, czy nadszedł już moment, aby uruchomić piąty wydział związany z żeglugą autonomiczną. O żegludze autonomicznej dużo się mówi i pisze, prowadzone są badania, ale do zagospodarowania tego obszaru trzeba przygotować tysiące specjalistów. Nie wiem, czy decyzja odnośnie otwarcia kolejnego wydziału już teraz będzie pozytywna, ale przygotowania w tym kierunku muszą trwać. Być może zdecydujemy się uruchomić początkowo studia podyplomowe, studia drugiego stopnia czy też kierunek pierwszego stopnia, a dopiero w dalszej perspektywie wydział, ale dyskusję na ten temat musimy rozpocząć.

Na zakończenie swojego wystąpienia chciałbym raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim, którzy nie przestraszyli się prognoz pogody, które miały być straszne, miał być sztorm, miało padać, miał być silny wiatr. A mamy typową październikową pogodę. Dziękuję Wam, że jesteście tutaj z nami!

Jest od kilku lat taka tradycja, że zamiast indeksów, pierwszego dnia swojej obecności w murach naszej Uczelni studenci pierwszego roku otrzymują śpiewnik z szantami i pieśniami morskimi. W tym roku było podobnie. Gdy wrócicie do domu, otwórzcie ostatnią stronę. Jest tam  pieśń skierowana do Was  „You will never walk alone”. Pod koniec pierwszej zwrotki są tam słowa, które mówią, że po każdym sztormie pojawia się „golden sky”, tak jak mamy w tej chwili – słońce się do nas uśmiecha. W najcięższych chwilach na morzu zawsze po paru godzinach pojawi się słońce.

Życzę Wam, żeby to słońce towarzyszyło Wam w Waszym dorosłym życiu. Życzę Wam wielu sukcesów, przede wszystkim żebyście dobiegli do mety, żebyście otrzymali upragnione przez Was dyplomy inżyniera, licencjata, część z Was będzie kontynuowała naukę na studiach drugiego stopnia. Mamy cztery uprawnienia doktoryzowania, można u nas uzyskać habilitację, nawet dojść do tytułu profesora, tak jak to czynią nasi absolwenci.  

Życzę Wam wszystkiego najlepszego i na koniec najważniejsze dla dzisiejszej uroczystości słowa:

Rok akademicki 2023/2024 uważam za otwarty!

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni