Relacja z Dni Otwartych "Daru Młodzieży"

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend „Dar Młodzieży”. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił pokład dla zwiedzających.

Dokładnie 5716 osób zdecydowało się w sobotę i niedzielę 28-29 maja 2022 roku skorzystać z okazji, by wejść na pokład „Daru Młodzieży”. Na co dzień, jako statek szkoleniowy, odbywa rejsy ze studentami oraz uczniami szkół średnich i nawet gdy cumuje w porcie macierzystym, brakuje czasu, by otworzyć się dla zwiedzających. Tym razem było inaczej, bo i okazja była wyjątkowa. Rozpoznawalny na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w lipcu obchodzi 40. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Ponieważ w tym czasie fregata będzie w kolejnym rejsie, świętowanie okrągłej rocznicy urodzin rozpoczęło się miesiąc wcześniej.

Mimo że pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, to zainteresowanie zwiedzaniem było tak duże, że kolejki do wejścia na pokład tworzyły się jeszcze przed otwarciem. Mieszkańcy Trójmiasta, pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i turyści licznie, całymi rodzinami korzystali z tej wyjątkowej okazji. Na pytania zainteresowanych odpowiadali studenci i załoga statku. Zwiedzający wypisali ponad tysiąc specjalnie przygotowanych na tę okazję bezpłatnych kartek pocztowych. Pozdrowienia z Gdyni z „Darem Młodzieży” i okolicznościowym, urodzinowym stemplem trafią teraz do adresatów w kraju i na świecie.

Sobotnie zwiedzanie zakończyło się szczególnym, „morskim” koncertem. Licznie zgromadzona publiczność na Nabrzeżu Pomorskim miała okazję wysłuchać szant w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Dla chóru obchodzącego w tym roku 10-lat swojej działalności był to pierwszy występ z pokładu „Daru Młodzieży”, a trwający ponad godzinę koncert zakończył się bisami.

Przy nabrzeżu, w bezpośrednim sąsiedztwie żaglowca, można było również zapoznać się z ofertą edukacyjną Uczelni. Trwa rekrutacja na studia, stąd wiele pytań od młodych ludzi i rodziców, na które odpowiadali studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Młodsi i starsi mogli obejrzeć i wziąć udział w pokazach ratownictwa przygotowanych przez studentów Wydziału Nawigacyjnego.

Wydarzenia weekendowe nie zakończyły obchodów 40-lecia „Daru Młodzieży”. Już 21 czerwca 2022 roku podczas Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odbędą się dedykowane jubileuszowi statku uroczystości akademickie.

W poniedziałkowy wieczór 30 maja 2022 roku „Dar Młodzieży” wypływa w kolejny rejs. Tym razem kieruje się do portów w Rouen i Kiel. Do Gdyni powróci za miesiąc.

Dni Otwarte „Daru Młodzieży” w liczbach:

• 5716 odwiedzających,
  • 12 godzin zwiedzania,
  • średnio 476 osób na godzinę,
  • 1026 wysłanych kartek pocztowych,
  • 628 rozdanych balonów z logo UMG,
  • 226 rozdanych chorągiewek z logo UMG.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dostępnych
w galerii z Dni Otwartych "Daru Młodzieży"