Statki szkolne

Do szkolenia wykorzystywane są aktualnie dwa statki:

 • Fregata „Dar Młodzieży” –  żaglowiec zbudowany w 1982 roku przez Stocznię Gdańską. Na jego pokładzie realizowany jest program morskich praktyk studentów, głównie Wydziału Nawigacyjnego, ale również pozostałych wydziałów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Programowe praktyki na „Darze” odbywają także studenci Akademii Morskiej ze Szczecina, uczniowie średnich szkół morskich, praktykanci z zagranicznych ośrodków kształcących kadry dla floty oraz żeglarze – entuzjaści wielkich żagli. „Dar Młodzieży” pełni rolę swoistego morskiego ambasadora Polski, odbył wiele spektakularnych rejsów po wszystkich oceanach świata, m.in. podróż dookoła świata z pokonaniem Przylądka Horn.
   

 


 • Statek szkoleniowo – badawczy „Horyzont II” – to nowoczesne pływające laboratorium dydaktyczne. 
  Zbudowany w 2000 roku, na kadłubie wyprawowego żaglowca polarnego „Polarex”. Jednostka wyposażona jest w różnorodne systemy współczesnej nawigacji. Pozwala doskonalić wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w praktyce oficerów - nawigatorów, mechaników i elektryków – służących na statkach floty handlowej. Statek przystosowany jest także do prowadzenia specjalistycznych morskich prac badawczych, regularnie odbywa rejsy w rejony polarne.
   

 


 

Statek badawczy:

 • Statek badawczy „IMOR” został wprowadzony do eksploatacji w lutym 2006 roku i, jako „pływające laboratorium morskie na potrzeby przemysłu energetycznego i morskiego”, był pierwszą polską jednostką przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych. Obecnie podstawowym zadaniem jednostki jest prowadzenie badań przedinwestycyjnych na Morzu Bałtyckim, monitorowanie polskiej strefy przybrzeżnej oraz realizacja prac wspomagających szacowanie źródeł.
   

 

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski