1920 - zaślubiny Polski z morzem
W Pucku 10 lutego 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem – z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojskowych, żołnierzy, m.in. I Batalionu Morskiego, rybackich kutrów w pełnej gali. Padał silny deszcz, ale w Pucku, odświętnie ustrojonym, zgromadziły się tłumy publiczności. Zaślubin dokonał gen. Józef Haller – dowódca Frontu Pomorskiego: siedząc na koniu, wrzucił do Bałtyku jeden z pierścieni podarowanych przez gdańską Polonię. Drugi nałożył na palec.
Akt zaślubin, którego oprawa plastyczna została wykonana krakowskiego artystę malarza Henryka Uziembłę, podpisali m.in. gen. Józef Haller, kadm. Kazimierz Porębski, gen. Robert Lamezan-Salins, minister Stanisław Wojciechowski, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski.
Świadkami uroczystości byli także Tadeusz Bykowski, który w październiku 1920 rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie (abs. WN z 1922) i Stanisław Wojciechowski (abs. WM z 1925), wówczas bosmanmat I Batalionu Morskiego i autor relacji z momentu zaślubin (materiały prasowe w zbiorach Sali Tradycji).