80. rocznica inwazji w Normandii - udział PMH

Bandera s/s "Chorzów" po renowacji i konserwacji

Największą w II wojnie światowej operację desantową – lądowanie w Normandii, będącą częścią operacji „Overlord", która otwierała drugi front w Europie, siły zbrojne alianckich państw zachodnich rozpoczęły 6 czerwca 1944 roku.

W inwazji Normandii brało udział, wożąc sprzęt, zaopatrzenie, amunicję, także osiem statków Polskiej Marynarki Handlowej: s/s „Chorzów”, s/s „Katowice”, s/s „Kmicic”, s/s „Kordecki”, s/s „Kraków”, s/s „Narocz”, s/s „Poznań”, s/s „Wilno”), a dziewiąty  (s/s „Modlin") stał się elementem falochronu sztucznego portu w Arromanches. Udział w tej operacji dla załóg statków PMH był dobrowolny i każdy z uczestników podpisał odpowiednie zaświadczenie. Dwa z nich, kpt. Nierojewskiego i kpt. Króla, a także bandera  „Chorzowa” i pamiątki związane z kapitanami statków, znajdują się w zasobach Sali Tradycji UMG.

Statkami dowodzili absolwenci Szkoły Morskiej w Tczewie i Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni  – bohaterscy kapitanowie żeglugi wielkiej: Bogdan Gawęcki ("Modlin"), Kazimierz Ostapowicz ("Katowice"), Czesław Pawłowicz ("Kraków"),  Zygmunt Góra ("Poznań"),  Rościsław Choynowski ("Wilno"), Jerzy Nierojewski ("Chorzów"), Mieczysław Król ("Kmicic"), Kazimierz Poczobut-Odlanicki ("Kordecki"), Bohdan Lewkowicz ("Narocz").

Kpt. Jerzy Nierojewski

Kpt. Rościsław Choynowski