Nowa książka o „Darze Młodzieży”

Z okazji  88 – lecia polskiego szkolnictwa morskiego i tradycyjnego Świeta Szkoły w dniu 17 czerwca br.  w salonie kapitańskim ,,Daru Młodzieży” odbyło się uroczyste wodowanie nowej książki o ,,Darze Młodzieży”

Po pierwszym sukcesie wydawniczym kpt. Tadeusza Olechnowicza, jakim była  książka „Z notatnika ostatniego komendanta” (Oficyna Wydawnicza Miniatura 2004), ukazał się ostatnio,  wydany przez tego samego edytora, nowy tytuł jego autorstwa „Dar Młodzieży”. Z notatnika pierwszego komendanta”.

Kapitan Tadeusz Olechnowicz jest znany środowisku ludzi morza, a szczególnie  znany jest w Akademii Morskiej. Jest bowiem absolwentem naszej uczelni z 1957 roku i  znaczną część swego zawodowego życia  spędził na szkolnych żaglowcach „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”. Na pierwszym z nich, po latach pracy z kpt. ż. w. Kazimierzem Jurkiewiczem, przejął od swego mistrza dowodzenie, stając się ostatnim komendantem; na „Darze Młodzieży” przypadła mu historyczna rola pierwszego komendanta.

W swojej nowej książce kpt. Olechnowicz, przy zachowaniu formy przyjętej poprzednio, a polegającej na wiernym odtworzeniu zapisu wydarzeń i faktów, opinii i przemyśleń dokonywanych na bieżąco i uzupełnieniu ich współczesnymi komentarzami, ukazuje pierwsze lata „Daru Młodzieży”, poczynając od okresu budowy nowego żaglowca i towarzyszących temu gorących dyskusji, kontrowersyjnych opinii i sporów, po kolejne sukcesy i znaczące wydarzenia, w których uczestniczył. Pojawiają się liczne nazwiska, niektóre znane po dziś, inne przypomniane i zasługujące na upamiętnienie, podobnie jak fakty składające się na historię polskiego szkolnictwa morskiego.

Najważniejsze z sukcesów, które były udziałem kpt. Olechnowicza i zostały opisane w jego książce to:

  • 1982 – pierwszy rejs – udział w regatach The Cutty Sark Tali Ships Races ’82, najlepszy czas przelotu na trasie regat i nagroda „Fair Play” za akcję ratowniczą w czasie pożaru na jachcie „Peter von Danzig”
  • 1983 – udział w zlocie żaglowców w Osace z okazji 400-lecia zamku Szoguna
  • 1984 – I miejsce w regatach „Operacja Żagiel ‘84” na trasie Bermudy-wybrzeże Ameryki Północnej-Halifax-Quebec
  • 1992 – III miejsce w klasie największych żaglowców świata w regatach „Columbus ‘92” z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki; udział w zlocie żaglowców w Nowym Jorku z okazji święta 4 Lipca.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
20.06.2008
Wprowadzenie:
i.wierzbowska 20.06.2008
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 25.02.2015