Konkurs na nazwę jachtu rozstrzygnięty
Komisja konkursowa po uwzględnieniu nazw znajdujących się w Rejestrze Jachtów zdecydowała, że jacht Akademii Morskiej w Gdyni będzie nosił nazwę s/y NEST. Odpowiednie wnioski i dokumenty rejestracyjne zostały już złożone w Polskim Związku Żeglarskim.
Nazwa NEST zaproponowały dwie panie. Pani dr Beata Milczek - adiunkt w Katedrze Matematyki oraz Małgorzata Galej - studentka WN. Poniżej uzasadnienia nazwy przedstawione przez obie panie.
Uzasadnienie pani dr Beaty Milczek
Jest to nazwa jednostki zakupionej dla Szkoły Morskiej w Tczewie (której tradycje kontynuuje Akademia Morska w Gdyni) w roku 1920, która po remoncie otrzymała nazwę "Lwów". Na tym właśnie żaglowcu szkoliły się pierwsze roczniki słuchaczy polskich szkół morskich. Nazwa NEST jest krótka, dobrze brzmi po angielsku.
Uzasadnienie pani Małgorzaty Galej
Nest, urodzony w rozkwicie "białych ptaków oceanu" w 1869 roku. Został zwodowany jako fregata i przez przeszło 50 lat wiernie służył najpierw pod banderą brytyjską, następnie włoską i, już jako bark, holenderską. Zakupiony w 1920 przez Departament Spraw Morskich dla Szkoły Morskiej w Tczewie. Nadano mu imię "Lwów" i tym samym został pierwszą "kolebką nawigatorów" Polskiej Floty Handlowej. Nazwa jachtu "Nest" w bezpośredni sposób nawiązuje do tradycji Akademii Morskiej, przypomina, że największą wartością na statku jest praca. Jak pisał Joseph Conrad: "Kiedyś statki były z drewna a ludzie z żelaza" Obyśmy pływając na naszym nowym jachcie oraz każdym innym statku pamiętali o tej maksymie i zawsze starali się być "z żelaza". Bo morze jest wymagające i nie przyjmuje "drewnianych charakterów". Niech "Nest" będzie tym gniazdem, gdzie pod kierunkiem doświadczonych kapitanów i instruktorów będziemy mogli nauczyć się dobrego żeglarstwa.
Losowanie nagrody głównej, którą jest udział w dwutygodniowym rejsie morskim, odbyło się w dniu 31 marca w Sali wykładowej Ośrodka Żeglarskiego AM. Zwyciężczynią została studentka II roku TM pani Anna Suchomska, której serdecznie gratulujemy.