Promocja kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych w AMG

W dniu 5 listopada br. pracownicy i studenci Akademii Morskiej w Gdyni we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadzą spotkanie akademickie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którego celem będzie promocja kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu "Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych, technicznych" działania 4.1 poddziałania 4.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:30 w budynku głównym Uczelni (ul. Morska 81-87,81-225 Gdynia). Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele uczelni wyższych z woj. pomorskiego oraz blisko 300 uczniów z sześciu szkół ponadgimnazjalnych z Gdyni, Gdańska i Tucholi.

Harmonogram przedsięwzięcia kształtuje się następująco:

• 10:30 – rozpoczęcie,

• 10:30 -10:40 - wystąpienie przedstawiciela MNiSW - mgr Elżbiety Tokarskiej,

• 10:40 -10:50 - wystąpienie Prorektora ds. Kształcenia, dr inż. Mirosława Czechowskiego,

• 10:50 -11:00 - "Wydział Elektryczny - dlaczego warto u nas studiować?" - prezentacja Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni.

• 11:00 - 11:10 - "Studia na Wydziale Mechanicznym" - prezentacja Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzący: Małgorzata Malinowska, studentka Wydziału Mechanicznego AMG.

• 11:10 - 11:20 - "Studia na Wydziale Nawigacyjnym" - prezentacja Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzący: Sebastian Piwowarczyk, student Wydziału Nawigacyjnego AMG.

• 11:20 - 11:30 - "Kierunek techniczny - Towaroznawstwo" - prezentacja Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni.

• 11:30 - 11:50 - "Regatowe łodzie zasilane energią podwodną" - prezentacja Politechniki Gdańskiej. Prowadzący: dr inż. Wojciech Litwin, Prodziekan ds. Nauki, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

• 11:50 - 12:10 - "Zdalnie sterowane pojazdy podwodne" - prezentacja przygotowana przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Prowadzący: kmdr por. Wojciech Mundt i kmdr dr inż. Adam Olejnik.

• 12:10 - 12:30 - "Ciekawy życia? Studiuj na Wydziale Biologii UG!" - prezentacja przygotowana przez Uniwersytet Gdański (UG). Prowadzący: Mateusz Puchalski - student Wydziału Biologii UG.

• 12:30 - 13:10 - zwiedzanie stoisk uczelni wyższych oraz pokazy przygotowane przez Wydział Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.

• 13:10 - 13:40 - wręczenie podziękowań wszystkim uczestnikom spotkania.

• 13:40 - poczęstunek i zakończenie.

Wydziały Akademii Morskiej w Gdyni przygotowały dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ciekawe pokazy i doświadczenia. Pierwsza atrakcja, przygotowana przez studentów należących do Koła Naukowego Pojazdów Elektrycznych EVPL, czekać będzie na uczestników spotkania już przed budynkiem głównym AMG, a będzie nią historyczna konstrukcja samochodu marki Ford z napędem elektrycznym. Natomiast w budynku głównym Uczelni, na poziomie II, studenci zaprezentują innowacyjny motocykl oraz hulajnogę z napędem elektrycznym.

Ponadto na drugim piętrze znajdować się będą stoiska Wydziału Nawigacyjnego oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Studenci Wydziału Nawigacyjnego zapoznają maturzystów z morskimi aplikacjami GIS, symulatorem nawigacyjnym oraz przedstawią prezentację o pojeździe amfibijnym BUKOVINA.

Bardzo ciekawe pokazy przygotowali pracownicy Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa:

• Ile tak naprawdę mamy zmysłów i czy każdy odczuwa tak samo? - doświadczenia przygotowane przez dr inż. Agnieszkę Rybowską.
  • Czy można mieć pecha mierząc PeHa? - dr inż. Joanna Newerli - Guz z Katedry Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością przedstawi całą prawdę o naszym PH.
  • Ciecz, czy nie ciecz? Przekonajcie się sami! - studenci WPiT zapraszają.
  • Co wspólnego ma barwa i instrument? - dr inż. Przemysław Dmowski z Katedry Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością - znajdzie wspólny mianownik.
  • Adsorpcja- brzmi tajemniczo? dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. nadzw. AMG oraz dr inż. Milena Ruszkowska z Katedry Organizacji Usług Turystyczno - Hotelarskich - rozwieją tajemnice.

Prawda, że zapowiada się ciekawie? A to jeszcze nie koniec atrakcji! Na poziomie III Wydział Elektryczny zaprezentuje:

• skanowanie laserowe 3D,
  • głośnik plazmowy,
  • programowalny układ sterowania i wizualizacji pracy napędu,
  • sprzęt wykorzystywany do łączności krótkofalowej z kosmiczną stacją orbitalną,
  • laserowy ploter oraz mikroplazmę mikrofalową dla celów medycznych.

Na poziomie III na uczestników spotkania czekać będą również studenci i pracownicy Wydziału Mechanicznego - dr inż. Wojciech Labuda, dr inż. Krzysztof Dudzik, dr inż. Rafał Pawletko, którzy przedstawią:

• możliwości pomiarowe wideoskopu,
  • kamerę termowizyjną - pokaz zdjęć osób, przedmiotów na dwóch zdjęciach jednocześnie, obraz realny i w podczerwieni,
  • pomiar temperatury pirometrem,
  • możliwości symulatora obrabiarki numerycznej.

5 listopada 2013 r. udowodnimy, że studia na kierunkach przyrodniczych, matematycznych i technicznych są ciekawe i fascynujące.

Do zobaczenia!

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapraszamy do odwiedzin profilu Akademii Morskiej w Gdyni na Facebook'u i przyłączenia się do wydarzenia

Promocja kierunków tecznicznych

UMG Zespół ds Promocji