VI Forum Europa Nostra

VI Forum Europa Nostra odbędzie się w dniach 16 – 17 lutego br. w Malborku. Forum Europa Nostra jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie „Academia Europa Nostra”,  szkoły wyższe  i administrację samorządową.  Tematyka forum każdorazowo dotyczy ważnego dla kraju i regionu zagadnienia. W tym roku tematem przewodnim jest: „Ruch graniczny na granicach Unii Europejskiej: Bałtyk – Polska – Pomorze”.

Komitet Organizacyjny VI Forum Europa Nostra z satysfakcją informuje,  że na obecnym etapie prac,  cel jakim jest zapewnienie rangi stosownej do tematu wydarzenia oraz zagwarantowanie wysokiego poziomu naukowego został osiągnięty.  Dobór uczestników, w tym prelegentów, zapewnia konferencji status pierwszego w regionie wydarzenia poświęconego kompleksowej współpracy ponad granicami państw ze szczególnym uwzględnieniem małego ruchu granicznego.

Prelegenci w swoich wystąpieniach omówią m in. polityczne i prawne uwarunkowania polsko rosyjskiej umowy o MRG, poddadzą analizie ruch graniczny  na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, a także przedstawią współpracę transgraniczną w Polsce. Nie zabraknie referatu prezentującego historię przekraczania granic w europie. Na uwagę zasługuje także wystąpienie poświęcone roli kadrowego pracownika pionu operacyjno-rozpoznawczego wywiadu w kontekście przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa państwa w obszarze granicznym.

Udział w obradach Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku oraz Konsula Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie, nie tylko podniesie rangę wydarzenia, ale także umożliwi uczestnikom niepowtarzalną dyskusję dotyczącą bezprecedensowej regulacji Unii Europejskiej jaką jest Polsko - Rosyjski Mały Ruch Graniczny. Z kolei merytoryczne zaangażowanie kierownictwa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pozwala   na wyeksponowanie ruchu granicznego jako czynnika rozwoju turystyki przyjazdowej,    a tym samym jako istotnej determinanty rozwoju społeczno gospodarczego regionu. Problematyce rozwoju i promocji turystyki poświecony zostanie panel konferencyjny. Udział w nim potwierdzili pracownicy naukowi i decydenci.

Rektor Akademii Morskiej w Gdyni - Pan Profesor Piotr  Jędrzejowicz oraz  Rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku -  Pan Profesor Władysław W. Gaworecki jako patroni honorowi przygotowali adresy powitalne.

W dniu 29 stycznia br. patronatu konferencji udzielił Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominik Tracz. Oficerowie Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Warmińsko Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej  wezmą udział   w obradach i wygłoszą referaty związane z tematem konferencji.  Podczas wyjazdu studyjnego do przejścia granicznego Komendant Placówki SG w Grzechotkach ppłk SG Leszek Jakubowski  zorganizuje seminarium robocze i oprowadzi uczestników   po przejściu granicznym.

Podkreślić należy, iż wśród patronów forum znaleźli się wszyscy  przedstawiciele  trzech szczebli samorządu terytorialnego:

• Marszałek Województwa – Pan Mieczysław Struk,
  • Starosta Malborski – Pan Jan Mirosław Czapla,
  • Burmistrz Miasta Malborka – Pan Andrzej Rychłowski.

Obrady odbywać będą się na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku (Sala Narożna) oraz Centrum Konferencyjnego Karwan w Malborku. Oprawą gastronomiczną zajmie się firma „Abahus” z Malborka (Restauracja „U Flisaka”), a nocleg gościom zapewni „Hotel Majewski” w Malborku. Oprawę artystyczną podczas kolacji zapewni zespół „Zagan Acoustic”.

Dla uczestników forum podstawiony zostanie autobus, który zabierze gości z Gdyni do Malborka, a drugiego dnia zawiezie uczestników na przejście graniczne Grzechotki, a następnie do Malborka i Gdyni.

Merytorycznym podsumowaniem Forum będzie recenzowana publikacja wydana przez stowarzyszenie „Academia Europa Nostra” we współpracy ze strażą graniczną.

Więcej informacji na temat VI Forum Europa Nostra dostępnych jest na stronie  http://fen.am.gdynia.pl

Rzecznik AMG
03.02.2013