Intelligent Information and Database Systems

Pracownicy KSI na konferencji ICCCI 2012 w Ho Chi Minh City

Akademia Morska w Gdyni od wielu lat aktywnie uczestniczy w promocji nauki i organizacji konferencji naukowych, stanowiących płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń z określonych obszarów nauki. Przykładem mogą być International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation (TransNav), czy też European Safety and Reliability Conference (ESREL), które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naukowych, gromadząc co roku znaczącą liczbę uczestników. Organizowane są one przy znacznym i wielokierunkowym wsparciu programowym oraz organizacyjnym pracowników naszej uczelni.

Od kilku lat pracownicy Katedry Systemów Informacyjnych również włączeni są w ten nurt, aktywnie angażując się w organizację konferencji naukowych z serii: International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES conference series), International KES Conference on Agents and Multi-agent Systems (KES-AMSTA), International Conference on Computational Collective Intelligence (ICCCI) czy też Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems (ACIIDS). Oprócz prezentacji wyników swoich badań, aktywność pracowników KSI w tym zakresie obejmuje m. in.: przewodniczenie komitetom programowym i organizacyjnym, członko­­stwo w tych komitetach, organizację tematycznych sesji specjalnych czy też redakcję naukową materiałów konferencyjnych oraz numerów specjalnych czasopism, zawierających rozszerzone wersje prac prezentowanych na konferencjach. Tylko w ciągu ostatniego roku zaznaczyli oni swoją aktywność poprzez udział w pracach programowych i organizacyjnych kolejnych edycji wspomnianych konferencji: KES-AMSTA 2013, ICCCI 2013 oraz ACIIDS 2014.

Siódma edycja International KES Conference on Agents and Multi-agent Systems (KES-AMSTA 2013) odbyła się w dniach 27-29 maja 2013 r. w Hue City w Wietnamie. Konferencje z serii KES-AMSTA poświęcone są systemom i technologiom agentowym, które uznawane są za jeden z ważniejszych i obiecujących kierunków badawczych w informatyce. Przewodniczącym Komitetu Programowego konferencji KES-AMSTA-2013 był dr Barbucha, który, obok prezentacji wyników swoich badań, prowadził jedną z sesji plenarnych. Jest on również współredaktorem naukowym monografii „Advanced Methods and Technologies for Agent and Multi-Agent Systems” (wyd. IOS), zawierającej prezentowane na konferencji prace.

KES-AMSTA 2013 jest jedną z serii konferencji, organizowanych przez KES International, organizacji wspierającej transfer wiedzy i innowacji wśród naukowców. Warto zaznaczyć, że współudział Akademii Morskiej w organizacji tej konferencji wiąże się z szerszą współpracą KSI z KES International, trwającą już kilka lat. W ramach tej współpracy, prof. Jędrzejowicz oraz prof. Czarnowski kilkakrotnie organizowali sesje specjalne na konferencjach współorganizowanych przez KES International, m. in. Invited Session on Agent-Based Optimization na konferencjach KES-AMSTA 2009 w Uppsali, KES-AMSTA 2010 w Gdyni, KES-AMSTA 2011 w Manchesterze oraz Special Session on Population-based Metaheuristics na konferencji KES 2012 w San Sebastian. Współpraca z KES zaowocowała także udziałem prof. Czarnowskiego w kolegium redakcyjnym „KES Journal – Innovation in Knowledge-Based and Intelligent Engineering Systems” (wyd. IOS). Niewątpliwie jednym z ważniejszych momentów we wspomnianej współpracy było zorganizowanie przez Akademię Morską międzynarodowej konferencji KES-AMSTA w roku 2010 (relacja z tej konferencji była przedstawiona w „AKM” nr 43/2010). Prawie 100 uczestników z ponad 20 krajów odwiedziło wówczas Gdynię, aby zaprezentować na konferencji wyniki swoich badań.

Kolejną konferencją, w której znacząca rola organizacyjna przypadła pracownikom KSI w minionym roku, była piąta edycja International Conference on Computational Collective Intelligence (ICCCI 2013), która odbyła się w dniach 11-13 września 2013. Tym razem miejscem konferencji była Craiova w Rumunii. Tematem wiodącym konferencji z serii ICCCI są zagadnienia teoretyczne, technologie i zastosowania kolektywnej inteligencji obliczeniowej, stanowiącej dział sztucznej inteligencji zajmujący się metodami obliczeń miękkich, umożliwiających podejmowanie decyzji grupowych lub przetwarzanie wiedzy wśród autonomicznych jednostek działających w środowiskach rozproszonych. Rozwiązania oparte na kolektywnej inteligencji obliczeniowej są wykorzystywane m.in. w portalach społecznościowych i systemach wieloagentowych.

W ramach ICCCI 2013 pracownicy KSI, oprócz prezentacji wyników badań, zorganizowali również sesję specjalną poświęconą kooperacyjnemu rozwiązywaniu problemów. Materiały konferencyjne zostały opublikowane w serii „Lecture Notes in Computer Science” (wyd. Springer) i zostały zaindeksowane w Web of Science, natomiast autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do zgłoszenia rozszerzonych wersji ich prac do numeru specjalnego czasopisma „Neurocomputing” (wyd. Elsevier, Impact Factor: 1.634), którego współredaktorem jest dr Barbucha.

Podobnie jak w przypadku konferencji z rodziny KES, współpraca przy organizacji konferencji ICCCI datuje się od jej pierwszej edycji, która odbyła się w roku 2009 we Wrocławiu. Wówczas jeden z zaplanowanych wykładów plenarnych wygłosił prof. zw. P. Jędrzejowicz, który od samego początku konferencji pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Sterującego konferencji. Ponadto, we wszystkich edycjach konferencji z serii ICCCI, prof. Jędrzejowicz i dr Barbucha byli organizatorami tematycznych sesji specjalnych: Special Session on CCI-based Optimization Models na ICCCI 2010 w Kaohsiung, ICCCI 2011 w Gdyni oraz Special Session on Cooperative Problem Solving na ICCCI 2012 w Ho Chi Minh City oraz wspomnianej ICCCI 2013. Zaangażowanie Akademii Morskiej przy organizacji konferencji z serii ICCCI zostało dostrzeżone i wyraźnie zaakcentowane w roku 2011, kiedy powierzono naszej uczelni organizację trzeciej edycji konferencji ICCCI 2011. Odbyła się ona we wrześniu 2011 roku, a gościliśmy 150 uczestników (relacja z tej konferencji ukazała się w „AKM” nr 45/2011).

Ostatnia z wymienionych konferencji, 6th Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems (ACIIDS 2014), odbyła się w dniach 7-9 kwietnia 2014 roku w Bangkoku. Konferencje z tej serii poświęcone są inteligentnym systemom informacyjnym i systemom baz danych i na dynamicznie rozwijającym się Dalekim Wschodzie stały się ważnym miejscem spotkań i wymiany poglądów naukowców. Spośród zgłoszonych 260 prac z 32 krajów do ustnej prezentacji i publikacji w materiałach konferencyjnych wybrano 124, wśród nich cztery prace pracowników KSI, prezentujące wyniki ich najnowszych badań. Materiały konferencyjne opublikowano w dwóch woluminach serii „Lecture Notes in Artificial Intelligence” (wyd. Springer). Dotychczasowe publikacje serii konferencji ACIIDS były indeksowane m.in. w Web of Science, obecne również zostaną zgłoszone do indeksowania. Jedną z sesji plenarnych tej konferencji prowadził prof. Jędrzejowicz, który wraz z prof. Czarnowskim był również współorganizatorem sesji specjalnej, poświęconej inteligencji obliczeniowej. Prof. Czarnowski został ponadto współredaktorem numeru specjalnego czasopisma „International Journal of Applied Mathematics and Computer Science” (wyd. University of Zielona Góra, Impact Factor: 1.008), w którym opublikowane zostaną rozszerzone wersje wybranych, najlepszych prezentowanych na konferencji prac.

Spoglądając w przyszłość warto na koniec zaznaczyć, iż w najbliższym czasie Akademia Morska będzie gościć uczestników dwóch międzynarodowych konferencji obejmujących tematycznie obszar informatyki i jej zastosowań. Już wkrótce, w dniach 15-17 września 2014 roku, odbędzie się 18th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES 2014), natomiast w przyszłym roku, w dniach 24-26 czerwca 2015 roku, na terenie Akademii Morskiej odbędzie się 2nd IEEE International Conference on Cybernetics (CYBCONF 2015). Niewątpliwie, powierzenie Akademii Morskiej organizacji obu prestiżowych konferencji jest wyrazem zaufania środowiska naukowego do uczelni, opartego na jej wysokiej aktywności na polu naukowym. Z uwagi na fakt, iż tematyka obu konferencji obejmuje zagadnienia badawcze, będące przedmiotem zainteresowania co najmniej kilku zespołów AMG, jesteśmy przekonani, że obie konferencje spotkają się z zainteresowaniem znacznego grona pracowników – członków tych zespołów.

Dr Dariusz Barbucha
Katedra Systemów Informacyjnych

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

D.Barbucha
17.06.2014