Nadanie imienia kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta Bibliotece Głównej AMG

Dobiegła końca przebudowa starej kotłowni na bibliotekę, współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 Osi Priorytetowej 2 Działania 2.1 Infrastruktura edukacyjna i naukowo-dydaktyczna.

Senat Akademii Morskiej w Gdyni uchwalił, by nadać Bibliotece Głównej Akademii Morskiej w Gdyni imię kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Uchwała weszła w życie z dniem uroczystego otwarcia Biblioteki, czyli podczas Święta Szkoły 8 grudnia. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: JM Rektor AMG prof. Piotr Jędrzejowicz oraz dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, Włodzimierz Szordykowski w towarzystwie zaproszonych gości.

W zakres prac adaptacyjnych weszła kotłownia oraz dawny magazyn do składowania opału o łącznej powierzchni 1250 m2. W trakcie budowy utworzono dwa magazyny – w jednym ma być uczelniane archiwum o powierzchni 136,96 m2, drugi magazyn, zajmujący 475,20 m2, jest przeznaczony na książki i czasopisma Biblioteki Głównej AMG.

Najbardziej „ruchliwą” częścią biblioteki jest WYPOŻYCZALNIA. Obsługuje głównie studentów, pracowników, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych AMG, a także uczestników kursów doskonalenia zawodowego dla oficerów marynarki handlowej, organizowanych przez Studium Doskonalenia Kadr przy AMG, oraz studentów i pracowników innych państwowych uczelni Trójmiasta.

Wypożyczanie i zwrot książek odbywa się w systemie bibliotecznym VTLS Virtua, w którym pracuje większość bibliotek naukowych Trójmiasta. Każdy zarejestrowany czytelnik posiada konto biblioteczne, dostępne przez sieć Internet. Po zalogowaniu się na konto biblioteczne czytelnik sprawdza jego stan, zamawia książki (lub do wypożyczonych przez inną osobę ustawia się w kolejce), w razie potrzeby prolonguje wypożyczone wcześniej pozycje lub zamawia czasopisma retrospektywne (dwa lata wstecz i starsze) do Czytelni Czasopism. Student AMG może mieć na koncie osiem wypożyczonych książek. Za niedotrzymanie terminów zwrotu pobierane są opłaty, mające subordynować młodych ludzi i wymuszać obieg książek.

Zbiory udostępniane są również w CZYTELNI GŁÓWNEJ i CZYTELNI CZASOPISM, wyposażonych w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnicy korzystają z elektronicznych wersji czasopism naukowych, zawartych w bazach udostępnianych przez Wirtualną Bibliotekę Nauki, a zakupionych z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto Biblioteka Główna AMG zakupiła dostęp do wybranych kolekcji naukowych baz książek Knovel i IBUK Libra. Są tu również udostępniane bazy SEZAM i INTE, prezentujące katalog dorobku naukowego pracowników AMG oraz dokumentujące tematykę prac magisterskich, inżynierskich i licencjackich studentów AMG. Dostęp do tych baz jest możliwy poprzez sieć uczelnianą oraz serwer pośredniczący PROXY, który umożliwia korzystanie z komputerów domowych – warunkiem koniecznym do uzyskania dostępu jest posiadanie konta bibliotecznego.

Wprowadzenie w czytelniach tzw. wolnego dostępu do zbiorów spotkało się ze zdecydowaną aprobatą czytelników.

Czytelnie wyposażone są w skanery, umożliwiające zapisywanie na nośnikach przenośnych poszukiwanych przez czytelników informacji, zawartych w artykułach w czasopismach lub w wybranych fragmentach książek. Dlatego czytelnicy nie mogą już wynosić zbiorów z czytelni w celu skopiowania wybranych fragmentów literatury naukowej.

Sprawne dostarczanie zamawianych przez czytelników pozycji (książek i czasopism retrospektywnych) z magazynu do wypożyczalni i czytelni czasopism, a także transport nowych egzemplarzy wszystkich rodzajów zbiorów z działu gromadzenia i opracowania do magazynu i czytelni są zapewnione dzięki windzie towarowej. To bardzo potrzebna pomoc techniczna, bowiem wspomniana winda obsługuje cztery różne kondygnacje obecnych pomieszczeń Biblioteki Głównej.

W nowej siedzibie biblioteki AMG są dwa pomieszczenia, przeznaczone do PRACY INDYWIDUALNEJ, z których mogą korzystać pracownicy naukowi, doktoranci oraz studenci ostatniego roku studiów (licencjat, studia magisterskie). Są też dwa stanowiska dla CZYTELNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH, wyposażone w syntezator mowy IVONA oraz linijkę i drukarkę brajlowską. Dwie windy przystosowane są do przewozu osób poruszających się na wózkach lub mających problemy z chodzeniem po schodach.

SALA MULTIMEDIALNA stworzyła nowe możliwości prowadzenia szkoleń i samokształcenia bibliotekarzy poprzez szkolenia on-line. W tej sali mogą odbywać się także spotkania i konferencje.

Biblioteka została wyposażona w system RFID, przeznaczony do identyfikacji, zarządzania, udostępniania i zabezpieczenia zbiorów bibliotecznych. System ten współpracuje ze zintegrowanym systemem bibliotecznym VTLS Virtua, posiadanym przez Bibliotekę Główną AMG od 2006 roku. Obiekt jest monitorowany.

Katalog zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Morskiej w Gdyni dostępny jest w Internecie. Od 2007 roku Biblioteka AMG współtworzy Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT).

Zbiory na dzień 31.12.2013 r.: wydawnictwa zwarte – 94 686 woluminów, czasopisma – 11 401 roczników.

 


Kpt. ż. w. Karol Olgierd Borchardt

polski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej

Biografia kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta - fragment książki Kadry morskie Rzeczypospolitej. T.3, Polska Marynarka Handlowa : noty biograficzne kadry, słuchaczy i absolwentów szkół morskich Tczewa, Gdyni i Szczecina / pod red. Jana Kazimierza Sawickiego, Gdynia: Akademia Morska, 2002

Bibliografia twórczości kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta opracowana w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

 


 

 

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
10.12.2014