Konferencja CSR 2015

Dnia 8 czerwca 2015 roku w Akademii Morskiej w Gdyni odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa Społeczna Odpowiedzialność Organizacji. Samorząd - Nauka - Biznes. Dobre praktyki. Współpraca. Strategie.

Organizatorami konferencji byli: Akademia Morska w Gdyni, Katolícka univerzita v Ružomberku, Miasto i Gmina Sztum oraz "Helisa" Fundacja Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności.

W konferencji uczestniczyli liczni goście - przedstawiciele samorządu, uczelni pomorskich i uczelni słowackiej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. Samorząd reprezentowali: Pan Wiesław Byczkowski Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Pan Bartosz Bartoszewicz Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia, Pani Daria Mietlewska-Dura Sekretarz Miasta i Gminy Sztum. Przedstawicielami biznesu, poza przedsiębiorcami, byli Pan Zbigniew Canowiecki Prezes Organizacji Pracodawcy Pomorza oraz dr Jerzy Lewandowski Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. W imieniu gospodarzy gości przywitał JM Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejewicz oraz prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski, Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni.

Konferencja miała na celu wypracowanie relacji pomiędzy sferą biznesu, nauki i samorządu oraz integrację międzynarodowego środowiska wokół problematyki społecznej odpowiedzialności.

Na początku wydarzenia głos zabrali: prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni, Pan Wiesław Byczkowski Wicemarszałek Województwa Pomorskiego oraz Pan Zbigniew Canowiecki Prezes Organizacji Pracodawcy Pomorza. Prelegenci przedstawili jak postrzegana jest społeczna odpowiedzialność uczelni, samorządu oraz biznesu. Jakie niesie ze sobą zadania i obowiązki wobec  społeczności lokalnej oraz innych interesariuszy?, Jak przebiega dotychczasowa współpraca?, Jakie są możliwe kierunki jej dalszego rozwoju na gruncie społecznej odpowiedzialności dla dobra województwa pomorskiego i jego mieszkańców?

Debata konferencyjna, która nastąpiła później, skoncentrowała się na dyskusji o tym, czy zaangażowanie samorządu, nauki i biznesu w działania społecznie odpowiedzialne jest potrzebą czy fikcją? Z debaty wynikł wspólny wniosek - zgłoszony przez przedstawicieli wszystkich środowisk, tj. samorządu, uczelni, biznesu, a także organizacji pozarządowych (NGO) - współpraca ta jest niezbędna i już realizowana. Należy ja dalej rozwijać i zacieśniać.

W drugiej części konferencji odbyły się dwa warsztaty.

W pierwszym z nich uczestnicy realizowali temat: "Wyzwanie dla biznesu, samorządu i nauki: wspólny problem - wspólna korzyść - wspólna odpowiedzialność". Warsztat rozpoczął się przedstawieniem dobrej praktyki pt.: "Kawiarenki gospodarcze" zainicjowanej przez Fundację Instytut Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności w Olsztynie na teranie województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku tej inicjatywy odbywały się spotkania przedstawicieli władz samorządowych z przedsiębiorcami i pracownikami naukowo-dydaktycznymi uczelni wyższych (w tym Akademii Morskiej w Gdyni) poświęcone dyskusji problemów, z którymi stykają się przedsiębiorcy. Pomysł znalazł naśladowców w Mieście i Gminie Sztum.

Przypadek "Kawiarenek gospodarczych" stał się dla uczestników warsztatu kanwą do dyskusji i poszukiwań formuły współpracy na zasadach CSR przedstawicieli samorządu, uczelni,  przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych w województwie pomorskim. Uczestnicy postanowili spotkać się po wakacjach na seminarium poświęconym bliższemu, konstruktywnemu omówieniu tej kwestii.

Drugi warsztat skoncentrował się na "Ekonomicznym i społecznym potencjale Srebrnego Pokolenia. Problemach - Celach – Rezultatach – Działaniach". Po przedstawieniu inicjatywy Gwiazda Mazur" Stowarzyszenia Gospodarczego w Piszu, projektów i inicjatyw pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie oraz doświadczeń naukowo- badawczych pracowników naukowo-dydaktycznych Katolícka univerzita v Ružomberku, wspólnej dyskusji uzgodniono podjęcie inicjatywy mającej na celu uruchomienie na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni studiów podyplomowych Inżynierii społecznej, które będą odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie opieki i zagospodarowania potencjału coraz starszego, ale i bardziej doświadczonego, polskiego społeczeństwa.

Konferencja zakończyła się ustaleniem, zgodnie z którym VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Społeczna Odpowiedzialność Organizacji w roku 2016 odbędzie się w Katolícka Univerzita v Ružomberku na Słowacji. W czasie jej trwania uczestnicy miedzy innymi zrelacjonują przebieg prac nad realizacją inicjatyw zapoczątkowanych w bieżącym roku w trakcie obrad w Akademii Morskiej w Gdyni.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

E.Spodarczyk, K. Szelągowska-Rudzka
06.07.2015