Seminarium Polskiego Oddziału IEEE SMC

7 listopada 2016 roku na pokładzie Daru Młodzieży odbyło się I seminarium zorganizowane pod patronatem Polskiego Oddziału IEEE SMC. Było to seminarium inauguracyjne rozpoczynające działalność Polskiego Oddziału IEEE SMC. Seminarium rozpoczęło się od słowa wstępnego JM Rektora AMG prof. dr hab. inż. Janusza  Zarębskiego.

Gościem honorowym seminarium był prof. Jacek Żurada, który jest polskim naukowcem i specjalistą w dziedzinie sieci neuronowych i inteligencji obliczeniowej. Od wielu lat pracuje jako profesor na Uniwersytecie Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Jest cenionym na arenie międzynarodowej ekspertem. Jego kompetencje znalazły wyraz w powierzeniu mu wielu ważnych funkcji, w tym funkcji kierowniczych w strukturach IEEE. Podczas seminarium prof. Jacek Żurada wygłosił wykład pt. „What Authors Should Know to Successfully Publish Papers in Good Journals”. Wykład ten był inspiracją do wielu pytań i szerokiej dyskusji wśród uczestników seminarium.

Drugi wykład seminarium był poświęcony innowacyjnym technologiom budowy systemów świadomych kontekstu i został wygłoszony przez dra Szymona Bobka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tematyka tego wystąpienia dotyczyła systemów, które na przestrzeni najbliższych lat będą jednym z wiodących trendów związanych z budowaniem mobilnych urządzeń (takich jak smartfony, tablety, czy smartwatche) oraz personalizowaniem usług przez nie oferowanych. 

Podczas seminarium odbyło się także wręczenie nagród laureatom konkursu prac doktorskich. Wręczenia nagród dokonali przedstawiciele Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, które było organizatorem konkursu. 

Obecnie Polski Oddział IEEE SMC, przy współudziale między innymi Akademii Morskiej w Gdyni oraz Yildiz Technical University z Turcji, przygotowuje konferencję o tematyce związanej z inteligentnymi systemami – INISTA 2017, która odbędzie się lipcu 2017 roku w Gdyni. Więcej szczegółów dotyczących działalności Polskiego Oddziału IEEE SMC znajduje się na stronie internetowej stowarzyszenia:  http://ieeesmc.am.gdynia.pl/.

 

Dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. AMG
Prorektor ds. Nauki AMG

 

 

IEEE jest największą światową organizacją techniczną, której celem jest inspirowanie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla dobra ludzkości. Skupia ona ponad 420 tyś członków w 160 krajach. IEEE autoryzuje większość prac z zakresu elektrotechniki, informatyki i elektroniki. Jest także głównym twórcą międzynarodowych standardów dla telekomunikacji, technologii informacyjnych oraz energetyki. IEEE skupia również szereg stowarzyszeń, a wśród nich IEEE Systems, Man and Cybernetics (IEEE SMC).
IEEE SMC to stowarzyszenie, którego celem jest promowanie teorii, praktyki i interdyscyplinarnych aspektów nauki i inżynierii systemów, systemów człowiek-maszyna i cybernetyki. Działania IEEE SMC koncentrują się na rozwoju inżynierii systemów i integracji teorii informacji, a także projektowaniu i rozwój rozwiązań sprzętowych i oprogramowania służących do budowy systemów biologicznych, społeczno-ekonomicznych, informacyjnych oraz systemów człowiek-maszyna.
Polski Oddział IEEE SMC (Polish Chapter of the IEEE Systems, Man, and Cybernetics Society) został powołany z przychylnością Polskiej Sekcji IEEE oraz na podstawie decyzji komitetu IEEE Member and Geographic Activities w roku 2016. Celem Polskiego Oddziału IEEE SMC jest stworzenie lokalnego forum współpracy, ułatwiającego wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji na temat badań bieżących i bieżących osiągnieć naukowo-technologicznych. W składzie Zarządu Polskiego Oddziału IEEE SMC znalazło się aż trzech pracowników Akademii Morskiej w Gdyni - przewodniczenie zostało powierzone prof. zw. dr hab. Piotrowi Jędrzejowiczowi.
 
 
 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

I.Czarnowski
14.11.2016