„Dar Młodzieży” w Singapurze

W dniu 29 października 2019 roku w Singapurze dokonano odsłonięcia dzwonu z inskrypcją „Dar Młodzieży” na pamiątkę wizyty SV „Daru Młodzieży” podczas jego rejsu dookoła świata,  zorganizowanego dla uczczenia  odzyskania przez Polskę niepodległości.  Odsłonięcia dzwonu dokonali  Pan Marek Gróbarczyk - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ,  Pan Khaw Boon Wan - Minister Transportu Singapuru oraz Minister koordynujący ds. infrastruktury. Uniwersytet Morski w Gdyni – armatora Daru Młodzieży, reprezentował  Ireneusz Czarnowski -  Prorektor ds. Nauki UMG.

Dzwon „Dar Młodzieży” znajduje się na wzgórzu Faber w Singapurze i został usytuowany obok dzwonu „Dar Pomorza” (dokładna inskrypcja znajdująca się na tym dzwonie to „Dar Pomorza” 1910). Dzwon „Dar Pomorza” został podarowany singapurskiej wyspie Sentosa w latach 90 – tych, jednak dokładna historia tego dzwonu nie jest jednoznaczna. Obecnie znajduje się na wzgórzu i stanowi  jedną z atrakcji Singapuru, jako tak zwany „dzwon szczęści”. Dziś oba dzwony, które zawisły obok siebie ze wspólną nazwą "Polskich Dzwonów Szczęścia", nie będą tylko atrakcją turystyczną, ale będą śladem polskiej historii, a tym samym śladem historii naszego Uniwersytetu.

Wydarzenie  odsłonięcia dzwonu „Dar Młodzieży” miało także  charakter dyplomatyczny, gdyż związane  zostało  z  okazją  50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. W uroczystościach wzięło więc udział  liczne grono gości reprezentujących Rząd Singapurski, przedstawiciele Ambasady Polski w Singapurze z Panią Ambasador Magdaleną Bogdziewicz na czele,  przedstawicielami zarówno singapurskiego jak i polskiego biznesu oraz  zgromadzona Polonia.

W tym samym dniu  w Singapurze odbyło się również forum gospodarcze Maritime and Business Mixer, którego inicjatorem i organizatorem był Port Gdańsk, gdzie swoje wystąpienia mieli przedstawiciele biznesu. Celem tego forum było zacieśnienie relacji biznesowych pomiędzy obu krajami.

I.Czarnowski