Spływ szalupami po zalewie Kurońskim

Z Kaliningradu wróciła grupa studentów biorąca udział w międzynarodowym spływie szalupami wiosłowo-żaglowymi po Zalewie Kurońskim. Organizatorem tej imprezy jest Bałtycka Akademia Rybołówstwa Morskiego w Kaliningradzie, a studenci UMG uczestniczyli w niej już po raz trzeci.

W tegorocznym spływie uczestniczyli również studenci uczelni współpracujących w ramach The Baltic University Programme. Byli to studenci z Białorusi, Estonii, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Słowacji oraz pracownicy naukowi z Uniwersytetu w Uppsala w Szwecji. Łącznie ponad siedemdziesiąt osób. Naszą Uczelnię reprezentowało pięcioro studentów z Wydziału Nawigacyjnego oraz dwóch z Wydziału Elektrycznego.

Wszyscy uczestniczy spływu spotkali się w Kaliningradzie, gdzie odbyły się pierwsze zajęcia oraz zapoznawcze szkolenie wiosłowe i żeglarskie. Oczywiście był również czas na samodzielne zwiedzanie miasta. Dla wielu uczestników samodzielna wycieczka na miasto okazała się dużym, ale przyjemnym zaskoczeniem. Wielu spodziewało się bez mała białych niedźwiedzi biegających po ulicach, a tym czasem Kaliningrad okazał się normalnym europejskim miastem tętniącym życiem i z wieloma atrakcjami.

Właściwy spływ zaczął się w Polessku, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich uczestników przez rektora Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego. Naszych studentów odwiedził również pan konsul Rafał Kosiba z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Z Polesska, uczestnicy popłynęli na szalupach wiosłowych w kierunku Mierzei Kurońskiej, a konkretnie do miejscowości Lesnoje, gdzie znajdował się obóz wyprawy. Przepłynięcie tych kilkunastu mil morskich dla wielu okazało się nie lada wyzwaniem. Wiał silny i przeciwny wiatr, a krótka i agresywna fala kołysała szalupami na wszystkie strony. Choroba morska dopadła niejedną osobę. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników i szybko zapadający zmrok, organizatorzy zadecydowali o przejęciu wszystkich łodzi na hol.

Pozostałe dni upłynęły na uczestnictwie w zaplanowanych przez organizatorach zajęciach dydaktycznych, grach sportowych, wycieczkach po Mierzei Kurońskiej, łowieniu ryb i oczywiście na żeglowaniu. Na nudę nikt nie narzekał. Wspólne przedsięwzięcia pozwoliły na szybką integrację uczestników.

Czas mijał szybko i w 4 sierpnia, wszyscy spotkali się na pożegnalnym ognisku gdzie momentem kulminacyjnym było odśpiewanie hymnów państwowych wszystkich uczestników, a w dniu następnym po zwinięciu obozu i przepłynięciu do Polesska, nastąpiło uroczyste zakończenie spływu. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy z uczestników otrzymał pożegnali upominki i certyfikat potwierdzający uczestnictwo w tej pięknej  międzynarodowej imprezie.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Szklarski
08.08.2019
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: