Debata o transporcie multimodalnym on-line

25 listopada 2020 r. Aula Uniwersytetu Morskiego w Gdyni gościła uczestników debaty zorganizowanej przez „Dziennik Bałtycki”. Tematem spotkania był „Transport Multimodalny.”

To drugie z cyklu spotkań poświęconych przyszłości pomorskiego transportu, które w ciągu miesiąca zorganizował „Dziennik Bałtycki”. Listopadowa debata dotyczyła transportu multimodalnego w ujęciu zarówno osobowym, jak i towarowym.

W spotkaniu wzięli udział: prof. Andrzej Grzelakowski z wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa UMG, prof. nadzw. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Paweł Rydzyński, szef biura relacji z klientem w InnoBaltika Sp. z o.o., Jakub Koczara, kierownik Działu Handlowego Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, a także Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo.

Prelegenci dyskutowali między innymi na temat przyspieszenia integracji regionalnych środków transportu pasażerskiego. Paweł Rydzyński zwracał uwagę, że potrzebne są rozwiązania doskonale integrujące środki transportu pomorskiej metropolii: - Rozwiązaniem idealnym, do którego dążymy, jest sytuacja, w której z obrzeża dużego miasta dojeżdżam do centrum, korzystając kolejno z auta lub roweru, które zostawiam przy przystanku kolejowym, następnie z pociągu, a w samym centrum z autobusu, tramwaju czy hulajnogi, którą zostawiam pod miejscem pracy.

Takie rozwiązania miałyby wielu beneficjentów, począwszy od samych podróżujących, przez środowisko, przestrzeń miejską, po osoby korzystające na co dzień z samochodów.

Prelegenci poruszyli również tematykę rozwoju infrastruktury pomorskich portów oraz debatowali, czy na już zaplanowane działania znajdą się w ciągu najbliższych lat wielomilionowe dotacje.

Debata była transmitowana on-line za pośrednictwem strony dziennikbaltycki.pl oraz na fanpage’u dziennika na Facebooku. Partnerem debaty była InnoBaltika Sp. z o.o.

A. Czarnecka