JM Rektor na uroczystości chrztu statku Zodiak II

fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit w piątek 25 września 2020 roku uczestniczył w chrzcie oraz uroczystym podniesieniu bandery statku wielozadaniowego Zodiak II, jednostki należącej do Urzędu Morskiego w Gdyni.

Uczelnię reprezentował również dr hab. inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, Dyrektor Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej i Wiceprzewodniczący Konwentu Morskiego.

Uroczystość odbyła się na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w miejscu gdzie tradycyjnie cumuje nasz statek szkolny „Dar Młodzieży”.

Tym razem, „Dar Młodzieży” stał na redzie ustępując miejsca nowej jednostce, która będzie pełniła nie tylko funkcję lodołamacza, ale również będzie służyła do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Posiada również funkcje ratownicze i przeciwpożarowe.

Jednostka może być również statkiem, na którym studenci UMG będą odbywali praktyki. JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit podczas uroczystości rozmawiał z dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesławem Piotrzkowskim o możliwościach współpracy i odbywania praktyk na Zodiaku II przez studentów UMG.

Zodiak II to pierwsza z dwóch wielozadaniowych jednostek budowanych dla administracji morskiej w Gdyni i Szczecinie w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Zodiak II będzie eksploatowany przez Urząd Morski w Gdyni, a druga, bliźniacza jednostka – Planeta I będzie należała do Urzędu Morskiego w Szczecinie.

UMG
26.09.2020