Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku

Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju fot. Aleksander Olszak/UMWP

W dniu 25 września 2020 roku Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju, dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, prof. UMG reprezentował Uniwersytet Morski w Gdyni podczas podpisywania deklaracji, na mocy której powstanie Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Uroczystość odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, a deklarację podpisało ponad 20 przedstawicieli samorządów, uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Morski w Gdyni, a także spółki i instytucje z całego województwa pomorskiego.

Strony deklaracji zamierzają współpracować, między innymi, w obszarze rozwoju i wykorzystania regionalnego potencjału badawczo-rozwojowego oraz przygotowania kadr dla podmiotów uczestniczących w inwestycjach, gdyż rozwój sektora morskich farm wiatrowych stanowi jeden ze strategicznych kierunków transformacji polskiej energetyki.

Istotnym zagadnieniem będzie stworzenie warunków dla wzmocnienia udziału krajowych podmiotów w tym procesie, między innymi, poprzez zwiększenie udziału w łańcuchu dostaw przyszłych inwestycji.

UMG