Uniwersytet Morski podczas Gdynia E(x)plory Week

Po raz kolejny Uniwersytet Morski w Gdyni wziął udział w wydarzeniu Gdynia E(x)plory Week, organizowanym przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Festiwal nauki i technologii odbył się w dniach 25-27 listopada 2020. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, całość wydarzenia przeniosła się do świata on-line.

Program E(x)plory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

W tym roku Uniwersytet Morski w Gdyni miał możliwość zaprezentowania wykładów oraz prezentacji z laboratoriów na Wydziałach: Elektrycznym, Mechanicznym i Nawigacyjnym.

W dniu 26 listopada 2020 roku wykłady poprowadzili wykładowcy z Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Pierwszy z nich – „Jak marketingowcy kreują potrzeby” prowadzony przed dr Hannę Mackiewicz z Katedry Zarządzania i Ekonomii, próbował odpowiedzieć na pytania: jak marketingowcy kreują potrzeby? Jakie działania stosują? Jak się uchronić przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez firmy? Czym różni się orientacja marketingowa od sprzedażowej?

Drugi z wykładów – „Co nasza reakcja na pandemię koronawirusa mówi o poziomie naszej dojrzałości?” został poprowadzony przez dr. Bartosza Surawskiego z Katedry Zarządzania i Ekonomii. Prezentacja próbowała wyjaśnić jak obecna sytuacja związana z pandemią wpływa na nas, co mówi o poziomie naszej dojrzałości, odpowiedzialności, rozwoju osobistego - na przykładach modelów poziomów rozwojowych człowieka oraz przykładach z psychologii, socjologii czy antropologii.

W dniu 27 listopada 2020 roku odbyła się Gala Finałowa Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. Wyboru najlepszego projektu dokonało jury złożone z pracowników innowacyjnych firm oraz różnych instytucji naukowych. Podobnie jak w latach ubiegłych naszą Uczelnię w jury reprezentował dr inż. Damian Bisewski z Katedry Elektroniki Morskiej. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, który pod opieką naukową pani Aurelii Cegłowskiej opracował projekt pod nazwą: Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit ufundował nagrodę specjalną dla projektu, który wpisuje się w obszar działań naukowych naszej Uczelni. Laureatem nagrody został zespół z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach w składzie: Filip Buława, Piotr Domanowski, Marcin Hnat. Młodzi naukowcy zaprezentowali projekt o nazwie: CPS M [Custom Printed Submarine Modular]. Informację o przyznanej nagrodzie podczas uroczystej Gali Finałowej przekazał dr inż. Damian Bisewski.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z Festiwalu dostępnymi na Youtube.

UMG Zespół ds Promocji

M. Zaremska