Uniwersytet Morski w Gdyni na 100-leciu Zaślubin Polski z morzem

10 lutego 1920 r. to ważna data w historii Polski. Tego dnia gen. Józef Haller dokonał Zaślubin Polski z morzem wrzucając platynowy pierścień ofiarowany przez mieszkańców Gdańska w toń zatoki Puckiej. Drugi identyczny pierścień do końca życia nosił na swoim palcu. W ten symboliczny sposób dokonało się postanowienie Traktatu Wersalskiego o przywróceniu Polsce dostępu do morza.

W jubileuszu z okazji setnej rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku udział wziął Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Janusz Zarębski oraz delegacja studentów z Kompanii Reprezentacyjnej UMG.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę tablicy upamiętniającej 100-lecie Zaślubin Polski z morzem umieszczonej na froncie puckiej Fary. Wartę przy tablicy wystawili studenci UMG wraz z pocztem sztandarowym naszej uczelni. JM Rektor prof. Janusz Zarębski w imieniu całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego złożył kwiaty pod nową tablicą.

Kolejnym punktem jubileuszu było odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Antoniego Miotka, puckiego i kaszubskiego społecznika, kupca i polityka. Po tym wydarzeniu Prezydent RP, członkowie rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, władze miasta Pucka, przedstawiciele wojska, delegacje oraz wszyscy zaproszeni goście w wojskowej asyście udali się na Mszę Świętą w intencji ojczyzny, odprawioną przez Metropolitę Gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. W liturgii brał udział JM Rektor prof. Janusz Zarębski oraz poczet sztandarowy naszej uczelni.

Ostatnim punktem części oficjalnej obchodów było przejście do Puckiego Portu Rybackiego. W tym miejscu zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz odczytany akt odnowienia Zaślubin, po którym nastąpił salut narodowy. Wieniec został wrzucony do morza z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod słupkiem zaślubinowym.

Silny wiatr, deszcz i niska temperatura nieco utrudniały świętowanie, ale odzwierciedliły warunki jakie panowały dokładnie 100 lat temu w tak ważnym dniu, który otworzył drzwi na świat umożliwiając rozwój gospodarki, przemysłu i szkolnictwa morskiego naszego kraju.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Kołodziejczak
12.02.2020
Wprowadzenie:
Michał Kołodziejczak 12.02.2020
Ostatnia modyfikacja:
M. Zajk 12.02.2020