Wniosek o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jurdzińskiemu
W dniu 25 listopada 2021 r. na wniosek JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita Senat jednogłośnie podjął decyzję o wszczęciu postępowania o nadanie prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Podczas 11. posiedzenia Senatu UMG w Gdyni w XVII kadencji JM Rektor prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przedstawił sylwetkę i argumenty przemawiające za nadaniem tego zaszczytnego tytułu profesorowi Mirosławowi Jurdzińskiemu, który jest „ojcem polskiej nawigacji”.
- Prof. Jurdziński jest współtwórcą polskiej szkoły nawigacji oraz wyższego szkolnictwa morskiego w zakresie programów i organizacji studiów na kierunku Nawigacja - argumentował prof. Adam Weintrit.
Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upoważnił Rektora do wystąpienia do Senatów: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej z prośbą o wyrażenie opinii w przedmiotowej sprawie, jak również upoważnił Rektora do wystąpienia do prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Stanisława Gucmy z Akademii Morskiej w Szczecinie, prof. dr. hab. inż. Andrzeja Felskiego z Akademii Marynarki Wojennej oraz prof. dr. hab. inż. Cezarego Spechta z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie nadania prof. Mirosławowi Jurdzińskiemu tytułu doktora honoris causa.
Profesor Jurdziński jest autorem ponad 50 podręczników i skryptów z dziedziny nawigacji i eksploatacji statków, w tym tak podstawowych jak: „Astronawigacja”, „Nawigacja”, „Podstawy bezpiecznej eksploatacji masowców” czy cykl podręczników z zakresu planowania podróży statku morskiego. Profesor Jurdziński jest również autorem ponad 300 artykułów, prac badawczych, ekspertyz i recenzji. Obszar jego zainteresowań naukowych stanowi nawigacja morska, astronawigacja i planowanie podróży.
Z morzem związał się i w teorii, i w praktyce. Po ukończeniu w 1951 roku Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie (przeniesiony tam z Gdyni w 1947 roku), podjął pracę na statkach PMH, by w 1963 roku uzyskać dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Sześć lat później ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, a w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie nawigacji. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974.
Ze szkolnictwem morskim profesor Jurdziński jest związany od roku 1959, kiedy to podjął pracę na stanowisku wykładowcy i kierownika praktyk morskich w Państwowej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Był wieloletnim Dyrektorem Instytutu Nawigacji Morskiej (w latach 1978 – 1984 oraz 1987-19910). Od 1984 roku, przez kolejne trzy lata pełnił funkcję Prorektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach IMO i jej poprzedniczki – Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej (IMCO).
W 1983 roku Sekretarz Generalny IMO powołał profesora Mirosława Jurdzińskiego na stanowisko profesora wizytującego w Światowym Uniwersytecie Morskim w Malmo, na którym wykładał nawigację satelitarną i planowania podróży do roku 1990. Od 1977 roku profesor jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Morskich (IMLA), a od roku 1979 - Instytutu Nautycznego w Londynie (The Nautical Institute). W latach 1977-1982 przewodniczył Sekcji STW Krajowego Ośrodka ds. IMO, a następnie, w latach 1983-2000, Sekcji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi. Był również wieloletnim członkiem Zespołu Środowiskowego Sekcji Podstaw Eksploatacji Komitetu Budowy Maszyn i Sekcji Nawigacji Komitetu Geodezji i Nawigacji Polskiej Akademii Nauk.
Profesor Mirosław Jurdziński z Uniwersytetem Morskim w Gdyni związany jest od roku 1964, kiedy rozpoczął pracę w Uczelni kolejno na stanowiskach starszego wykładowcy, docenta, profesora nadzwyczajnego i od 1994 roku - profesora zwyczajnego. Prowadził zajęcia z astronawigacji i nawigacji dla studentów i uczestników kursów oficerskich organizowanych przez Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich, a obecnie prowadzi wykłady z nawigacji, planowania podróży i dewiacji kompasu magnetycznego.
Profesor Mirosław Jurdziński został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za długoletnią służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza” oraz honorową odznaką ”Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”.
W 2019 roku profesor Jurdziński otrzymał prestiżową nagrodę Hevelius Award nadaną przez Poland Branch of The Nautical Institute podczas Konferencji TransNav 2019. Nagroda ta przyznawana jest w uznaniu za wybitny wkład w rozwój nawigacji.