UMG laureatem nagrody „Rejs Roku”

Uniwersytet Morski w Gdyni został laureatem tegorocznych nagród żeglarskich „Rejs Roku”. Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, JM Rektorowi prof. dr. hab. inż. kpt.ż.w. Adamowi Weintritowi, wręczył drogą on-line kontradmirał Czesław  Dyrcz. Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920-2020 przyznana Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni stanowi wyraz uznania Jury „Rejsu Roku” dla wkładu Uczelni w historię polskich żagli. W historii tej zapisały się wielkie żagle "Lwowa", "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży". Słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019), pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937) czy zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel.

Mówiąc o polskich żaglach, trzeba pamiętać również o transatlantyckich wyczynach nawigatorów z Morskiej m.in. na jachcie "Dal", ożaglowanej szalupie "Chatka Puchatków" oraz o całym dorobku uczelnianym Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa "Admirała" Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi Uczelni - od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

M.Turosińska
08.03.2021