Obiekty UMG w niebieskich barwach – inicjatywa IMO z okazji Światowego Dnia Morza.

Na niebiesko rozbłysły w czwartkowy wieczór, 30 września br. wybrane obiekty UMG. Tę szczególną oprawę świetlną zyskał żaglowiec „Dar Młodzieży” zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni oraz budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy ul. Morskiej.

Przez kilka godzin, od 19:00 do 22:00 można było oglądać oświetlone na niebiesko obiekty UMG, jak również inne gdyńskie budynki związane z gospodarką morską, w tym mury siedziby Urzędu Morskiego w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 10 i trójmiejskie porty. Akcja ta jest inicjatywą sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), który w ten sposób chce promować główny temat Światowego Dnia Morza, jakim jest „Marynarze: w centrum żeglugi”.

W tym samym czasie, gdy na niebiesko oświetlone zostały wybrane obiekty w Gdyni, IMO w ten sam sposób oświetliło swoją londyńską siedzibę, w szczególności wkomponowany w bryłę budynku Pomnik Marynarza. JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przesłał kolekcję naszych zdjęć do siedziby IMO do Londynu, gdzie z nadesłanych zdjęć z całego świata ma być wydany okolicznościowy album.

Inicjatywa będzie kontynuowana w każdy kolejny Światowy Dzień Morza. Akcja ta jest symbolicznym wysiłkiem na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej w celu podniesienia świadomości o zasadniczym wkładzie żeglugi w światową gospodarkę.

W 2021 roku Międzynarodowa Organizacja Morska zachęca rządy państw do wspierania marynarzy podczas pandemii. Istotne jest minimalizowanie obostrzeń na granicach dla kluczowych pracowników transportu. Organizacja zwraca również uwagę na przedłużające się kontrakty powodujące brak możliwości repatriacji, a także związaną z tym  izolację oraz możliwą depresję oraz inne problemy psychiczne marynarzy.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Beata von Schada Borzyszkowska
30.09.2021
Wprowadzenie:
M. Zajk 30.09.2021
Ostatnia modyfikacja: