Podsumowanie "I Morskiego Festiwalu Nauki"

W dniach 6 - 7 grudnia 2021 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbył się "I Morski Festiwal Nauki". Festiwal odbywał się w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wszystkie wydziały naszej Uczelni – Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości  – połączyły siły i przygotowały łącznie około 30 warsztatów, prezentacji, pokazów i wykładów. Dotyczyły one zarówno treści inżynierskich, tj. zajęcia na symulatorach czy silnikach okrętowych, jak i zagadnień związanych z przedsiębiorczością, zdrowym odżywianiem czy nabyciem praktycznych umiejętności, przydatnych w życiu codziennym.

Celem tego wydarzenia była popularyzacja nauki i badań naukowych, a także budowanie świadomości społeczeństwa lokalnego i rozbudzenia ciekawości nauki i chęci jej poznania. Festiwal był również doskonałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń między środowiskiem akademickim, a instytucjami zewnętrznymi, takimi jak: przedszkola, szkoły podstawowe, licea i technika.

Podczas dwóch dni festiwalu uczestnicy mogli między innymi:

  • Wziąć udział w ciekawych doświadczeniach chemicznych;
  • Poznać, jak ważną rolę odgrywa higiena rąk;
  • Dowiedzieć się, czy cukier i sól są dobre dla naszego zdrowia;
  • Zobaczyć silnik okrętowy;
  • Uzyskać odpowiedź na pytanie: jak to się dzieje, że pszczoła produkuje miód?;
  • Dowiedzieć się, jaki wpływ ma żywność na choroby cywilizacyjne;
  • Nauczyć się korzystać ze środków ratunkowych oraz węzłów;
  • Popłynąć w niezapomniany rejs po mapie nieba z Gdyni do Gdańska.

"I Morski Festiwal Nauki" odbył się w trudnym czasie pandemii, więc w odpowiedzi na zagrożenia wszystkie zajęcia stacjonarne były przeprowadzone w małych grupach z zastosowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, natomiast część wykładów odbyła się w formule online - ciesząc się przy tym dużym zainteresowaniem.

Pomimo tego trudnego czasu, w jakim odbył się festiwal, ogromnym zaskoczeniem dla organizatorów była nie tylko liczba szkół oraz uczestników, którzy przybyli na wydarzenie, ale ogromne zainteresowanie medialne!

O festiwalu niemal codziennie można było usłyszeć w wielu stacjach radiowych oraz obejrzeć materiał w programach telewizyjnych: "Panoramie Flesz" oraz "Dzień dobry tu Gdańsk".

Wydarzeniu patronowali: Prezydent Miasta Gdynia, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Radio ESKA oraz trojmiasto.pl

Celem zbadania satysfakcji uczestników Festiwalu, po zakończeniu wydarzenia przeprowadzono krótkie badanie za pomocą kwestionariusza ankietowego. Najbardziej cieszy fakt, że 100% respondentów (uczestników festiwalu) wskazało, że weźmie udział w jego II edycji!  Mamy nadzieję, że wśród uczestników festiwalu gościliśmy naszych przyszłych kandydatów na studia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które prowadziły zajęcia w ramach "I Morskiego Festiwalu Nauki" oraz do studentów - członków Kompanii Reprezentacyjnej, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia!

Do zobaczenia na kolejnej edycji Morskiego Festiwalu Nauki!

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

K. Chmielewska
14.12.2021
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: