Postępuje budowa Centrum Offshore UMG

Inwestycja UMG – Centrum Offshore – rośnie w górę. Stoją już fundamenty i parter  budynku, a prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo to inwestycja wynikająca z zaplanowanych na lata 2020-2024 celów strategicznych Uczelni. Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni, niewiele jednostek badawczo-rozwojowych w kraju wykonuje takie prace.

Realizowana inwestycja składa się z dwóch budynków dwu- kondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra. Centrum Offshore UMG powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Z uwagi na słabą nośność gruntów, wykonane zostało wzmocnienie podłoża poprzez zastosowanie 775 betonowych kolumn.

Aby rozpocząć prace związane z fundamentowaniem, konieczne było usunięcie i przeniesienie istniejącej kanalizacji teletechnicznej, co zostało zapoczątkowane w sierpniu 2021r. Miesiąc później, w fundamentach hali, gdzie w przyszłości będzie pracowała suwnica, wykonano kolumny o długości ponad 18 m.

Kolejnym etapem prac było położenie fundamentów, przy realizacji których użyto 820 m3 betonu oraz 80 000 kg stali zbrojeniowej. Realizacja fundamentów zostanie zakończona w grudniu 2021r.

Równolegle były realizowane prace związane z izolacją fundamentów, zasypkami z pospółki wewnątrz obiektu, a także prace związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej podposadzkowej. W listopadzie rozpoczęła się realizacja ścian żelbetowych na parterze budynku nr 2 - obecnie postęp tej pracy wynosi 40%.

Budowa jest realizowana przy wsparciu dwóch żurawi wieżowych. Mają one bardzo duże udźwigi, co w przyszłości pozwoli bezproblemowo zamontować stropy prefabrykowane. Z uwagi na bliskość kanału żeglugowego, nie ma możliwości obrotu wysięgnika żurawia nad kanałem, gdzie wprowadzane są ogromne statki do portu. W związku z tym, żuraw będący w kolizji z kanałem, jest kotwiony po zakończeniu prac – tak, aby uniknąć wstrzymania ruchu żeglugowego.

Budowane Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. JM Rektor UMG, w swoim przemówieniu z okazji Święta Szkoły 2021, akcentował rolę Uczelni we wspieraniu sektora morskiej energetyki wiatrowej.

- Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2023 r.

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

M.Bielska, B. on Schada Borzyszkowska.