Reprezentacja UMG podczas obchodów Światowego Dnia Morza

We wtorek 12 października JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG uczestniczyli w Warszawie na zaproszenie Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w spotkaniu z okazji obchodów Światowego Dnia Morza.

Międzynarodowa Organizacja Morska ogłosiła rok 2021 rokiem działań na rzecz marynarzy. W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie i charge d'affairs oraz inni przedstawiciele placówek dyplomatycznych państw IMO. Obecni byli także reprezentanci portów morskich, Polskiego Rejestru Statków SA oraz polskich uczelni morskich.

Minister Grzegorz Witkowski podkreślił rolę, jaką pełnią uczelnie morskie w Gdyni i w Szczecinie. Studiuje na nich około 8000 osób, w tym wiele kobiet i studentów zagranicznych. Zwrócił uwagę na wysokie miejsce naszych uczelni w rankingu wyższych szkół morskich. Minister Witkowski wspomniał także o Polskim Rejestrze Statków (PRS), działającym na rynku międzynarodowym od ponad 80 lat. Jest to towarzystwo klasyfikacyjne statków i jeden z dwunastu członków prestiżowego stowarzyszenia IACS (Międzynarodowego Związku Towarzystw Klasyfikacyjnych).

Studenci, członkowie Kompanii Reprezentacyjnej UMG. Fot. Mikołaj Witkowski

Beata von Schada Borzyszkowska