UMG na Forum Gospodarki Morskiej Gdynia

W trwającym dwa dni Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 7-8 października 2021 r. UMG reprezentowali przedstawiciele naszej Uczelni.

W pierwszym dniu poświęconym portom morskim i logistyce moderatorem dyskusji podczas tematycznego panelu był prof. Andrzej Grzelakowski z Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości UMG. W dyskusji wzięli udział reprezentanci portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu, jak i dyrektorzy terminali kontenerowych w Gdańsku i Gdyni oraz Magdalena Fitak z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Podczas rozmowy podjęte zostały m.in. tematy jednoczesnego rozwoju trzech terminali kontenerowych na polskim wybrzeżu, ale także projektów infrastrukturalnych zapewniających połączenia do portów drogami lądowymi. Rozmowa potoczyła się w kierunku niedostatków infrastrukturalnych, źródeł finansowania i modeli funkcjonowania portów i terminali. Nie zabrakło czynników lokalnych dla Pomorza – tzw. drogi czerwonej w Gdyni, ale także rozwoju kolejowego dostępu do portów morskich.

W drugim dniu o przyszłości gospodarki morskiej rozmawiali także paneliści w jednej z kilku dyskusji poświęconej edukacji morskiej. Liderem panelu był kpt. ż.w. Kuba Szymański, Sekretarz Generalny InterManager, międzynarodowego stowarzyszenia branżowego sektora zarządzania statkami i załogami. Szymański zaprosił do dyskusji rektorów i dyrektorów akademii i szkół morskich, ale także reprezentantów organizacji pracujących z załogami statków, crewing managerów i zarządców. Uczestnikiem dyskusji był adm. Frederick Kenney (IMO), prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit (Uniwersytet Morski w Gdyni), kpt. ż.w. Alfred Naskręt (Szkoła Morska w Gdyni), prof. Arkadiusz Tomczak (Akademia Morska w Szczecinie), prof. Tomasz Szubrycht (Akademia Marynarki Wojennej), Henrik Jensen (Danica Maritime Service). Omawiana były konieczność zmiany podejścia do studenta, wzrost udziału kobiet w branży morskiej, zwiększenie wagi przywiązywanej do jakości kadr kształcących i zapewnienie odpowiednich warunków kształcenia i zdobywania praktyki. Branża jednakże wciąż szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie młodych ludzi i zbudowanie przyszłych kadr morskich, choć statystyki naborów do uczelni pozostają na stabilnym poziomie.

Jubileuszowa edycja wydarzenia skupiła kluczowych reprezentantów firm, instytucji i organizacji związanych z transportem morskim, przemysłem stoczniowym, branżowymi technologiami oraz edukacją morską. W tym roku doszli do tego grona specjaliści branży związanej z żeglarstwem oraz energii odnawialnej.

Fot. Andrzej J. Gojke, mat. pras. Dziennik Bałtycki

A. Czarnecka