Wizyta Ambasador RPA w UMG

W dniu 18.11.2021 r. JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit spotkał się z nowo akredytowaną ambasador RPA w Polsce Panią Nomvula Mngomezulu, która odwiedziła Trójmiasto w dniach 17-18 listopada.

Na spotkaniu poruszany był temat możliwości kształcenia młodych Afrykańczyków na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, na wydziałach nawigacyjnym i mechanicznym. Edukacja młodych kadr morskich RPA pozwoli na właściwe zarządzanie flotą narodową RPA, której linia brzegowa liczy 2500 km.

Rozmawiano również o praktykach studenckich na naszych statkach, które pozwoliłyby skonfrontować wiedzę teoretyczną z praktyczną. Władze Uczelni zadeklarowały wsparcie w planie odbudowy floty narodowej RPA.

W skład delegacji RPA wchodziła pani Ambasador Nomvula Mngomezulu, Daniel Stemmer - doradca polityczny oraz Tadeusz Kopowski - doradca gospodarczy Ambasady RPA.

Ze strony władz Uczelni w spotkaniu wzięli udział JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. żw.w. Adam Weintrit, prorektor ds. nauki dr hab. Dariusz Barbucha prof. UMG oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Sambor Guze prof. UMG.

Pani Ambasador w czasie pobytu w Trójmieście odwiedzi również stocznie i biura projektowe reprezentujące światowy poziom projektowania statków, a także władze województwa.

Wizyta delegacji Ambasady RPA poprzedza planowane na początku przyszłego roku spotkanie prezydentów obu krajów.

A. Czarnecka