Wizyta studyjna UMG w firmie Alfa Laval z Krakowa
W dniu 14.10.2021r. przedstawiciele UMG – prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju wraz z zespołem naukowców - dr. hab. inż. Robertem Starostą, prof. UMG i dr. inż. Krzysztofem Dudzikiem z Katedry Materiałów Okrętowych i Technologii Remontów oraz dr. hab. inż. Ireneuszem Czarnowskim, prof. UMG z Katedry Systemów Informacyjnych gościli w firmie Alfa Laval Kraków sp. z o.o. Koordynatorem i inicjatorem współpracy z firmą jest dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba z Zespołu ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań.
Wizyta była zwieńczeniem pierwszych rozmów UMG z firmą prowadzonych już od kwietnia br. Do współpracy z Alfa Laval Kraków sp. z o.o UMG zaprosiło również Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Ze strony AGH w wizycie uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Janusz Szpytko z Katedry Systemów Wytwarzania, dr hab. inż. Krzysztof Żaba, prof. AGH z Katedry Przeróbki Plastycznej i Metaloznawstwa Metali Nieżelaznych, dr hab. inż. Łukasz Rauch, prof. AGH z Katedry Informatyki Stosowanej i Modelowania oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Barszcz z Katedry Robotyki i Mechatroniki. Współpraca UMG i AGH realizowana jest w ramach podpisanego w bieżącym roku Porozumienia o Współpracy, a jej efektem mają być wspólnie realizowane prace badawczo-rozwojowe i budowa interdyscyplinarnych zespołów międzyuczelnianych do realizacji dalszych projektów.
W czasie wizyty przedstawiciele obu uczelni spotkali się z dyrektorem Jille Kloostermanem z Alfa Laval Kraków sp. z o.o. Spotkanie było niepowtarzalną okazją do omówienia kierunków i perspektyw współpracy stron. Z kolei zwiedzanie 3 nowoczesnych fabryk należących do firmy, obserwacja środowiska pracy, wymiana spostrzeżeń i doświadczeń z pracownikami przyczyniły się do lepszego zrozumienia potrzeb i określenia celów wspólnego działania. Podejmowana kooperacja ma w szczególności dotyczyć przedsięwzięć z zakresu działalności badawczo-rozwojowej, wspólnych projektów jak również organizacji staży i praktyk studenckich.
Alfa Laval jest wiodącym światowym dostawcą najwyższej jakości produktów w zakresie wymiany ciepła, oddzielania i transportu płynów obecnych w różnych gałęziach przemysłu. Wirówki i wirówki dekantacyjne (dekantery) są wykorzystywane m.in. w przemyśle morskim, stalowym, maszynowym, energetyce, oczyszczaniu wody i ścieków. Krakowski oddział Alfa Laval działa już od roku 2000. Największą inwestycją w ostatnich latach jest nowa linia produkcyjna dekanterów, którą przedstawiciele obu uczelni mieli możliwość zobaczyć i zapoznać się z produktami tworzonymi z wykorzystaniem specjalistycznych, najwyższej klasy urządzeń sterowanych cyfrowo (maszyn CNC).
Kluczowe obszary w firmie to produkcja obejmująca obróbkę skrawaniem, spawanie, montaż, jak również inżynieryjne wsparcie produkcji poprzez programowanie maszyn CNC, zapewnienie ciągłości i ulepszanie procesów produkcyjnych oraz pozostałe działy operacyjne tj. kontrola jakości, dział obsługi klienta, zakupy, planowanie produkcji, HR, finanse. Firma z oddziałem w Krakowie wciąż się rozwija, inwestując w nowe działy m.in. dedykowane do obsługi transportu globalnego odpowiedzialnego za planowanie i organizowanie logistyki z innych jednostek produkcyjnych Alfa Laval do klientów finalnych (Logistic Control Tower) czy świadczenia usług biznesowych w różnych obszarach (Alfa Laval Shared Service Center).
Więcej informacji na temat firmy https://www.alfalaval.pl/