„Dar Młodzieży” 40 lat temu rozpoczął służbę na morzu

Zawiadomienie o podniesieniu bandery na "Darze Młodzieży" 4 lipca 1982 roku

40 lat temu na pokładzie S/V „Dar Młodzieży” została podniesiona po raz pierwszy biało-czerwona bandera.

„Dar Młodzieży”, trzymasztowa fregata typu B-95, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, służbę na morzu pełni od 4 lipca 1982 roku, kiedy to przy Nabrzeżu Pomorskim, miejscu do dzisiaj stanowiącym stałe miejsce postoju fregaty, podniesiona została na statku polska bandera.

Wodowany był kilka miesięcy wcześniej, 12 listopada 1981 roku, z bocznej pochylni Wydziału Montażu Kadłubów C-1 Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną „Daru Młodzieży” była Helena Jurkiewicz, która swoje przemówienie zakończyła słowami:

… Kapitanowi i załodze, którzy przechodzą z „Daru Pomorza” na nowy statek, studentom Wyższej Szkoły Morskiej i wszystkim tym, którzy w przyszłości będą na nim pływali – życzę tak serdecznie, jak tylko życzyć może żona marynarza – pływajcie szczęśliwie. Niech każdy rejs przynosi Wam nowe sukcesy!

Prace nad budową statku rozpoczęły się 30 czerwca 1981 r., w dniu, kiedy położono stępkę pod jednostkę o stoczniowym symbolu B-95/1. Projektowania żaglowca szkoleniowego podjął się młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz inż. Zygmunt Choreń. „Dar Młodzieży” to pierwszy żaglowiec zbudowany w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna.

Gdy powstał, pisano, że żaglowiec zbudowany został staraniem polskiej młodzieży dla polskiej młodzieży. Fregata służy młodzieży po dziś dzień jako szkolny statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Historia 40 lat służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży to opowieść łącząca wszystkie oceany i kontynenty. Żaglowiec uczestniczył w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach, pływał po najtrudniejszych akwenach, gościł koronowane głowy, szefów rządów, wielkich żeglarzy, tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach.

Ten jeden z najpopularniejszych żaglowców na świecie zapraszany był wszędzie – uświetniał 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, uczestniczył w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992”, a w 1997 r. niósł biało-czerwoną podczas zlotu w japońskiej Osace. Uświetniał zloty w portach Gdańska, Gdyni i Szczecina. Odnosił zwycięstwa i przyjmował honory podczas wszystkich większych zlotów i regat wielkich żaglowców.

Na jego pokładzie realizowany jest program morskich praktyk studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jak również uczniów średnich szkół morskich czy praktykantów z zagranicznych ośrodków kształcących kadry dla floty oraz żeglarzy – entuzjastów wielkich żagli.

„Dar Młodzieży” pełni rolę swoistego morskiego ambasadora Polski, odbył wiele spektakularnych rejsów po wszystkich oceanach, w tym dwie podróże dookoła świata (1987/88 z przejściem wokół Przylądka Horn, 2018/19 w „Rejsie Niepodległości”).

Obchody jubileuszu 40-lecia "Daru Młodzieży" Uniwersytet Morski w Gdyni - armator statku - rozpoczął już w maju 2022 roku, kiedy biała fregata udostępniła swój pokład zwiedzającym. Główne uroczystości jubileuszu odbyły się podczas Święta Szkoły - 21 czerwca 2022 roku, a w dniu 30 czerwca 2022 roku podniesiona została na statku biało-czerwona bandera dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat.

Okolicznościowy medal (podniesienie bandery 4.07.1982). Fot. ze zbiorów Sali Tradycji.

Pocztówka okolicznościowa 04.07.1982. Fot. ze zbiorów Sali Tradycji.

Tekst zaproszenia wysłanego przez Społeczny Komitet Budowy "Daru Młodzieży" na uroczystość podniesienia bandery (4.07.1982). Fot. ze zbiorów Sali Tradycji.

Podniesienie bandery na "Darze Młodzieży", 4 lipca 1982 r. Fot. Krzysztof Kamiński, z albumu Henryka Kabata, "Dar Pomorza", Warszawa 1985.

Biuro Promocji i Komunikacji
04.07.2022