Dzień Małego Studenta

W dniu 23 sierpnia 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni odwiedziły dzieci pracowników Uczelni biorące udział w „Dniu Małego Studenta”. Dzień był pełen atrakcji! Począwszy od zdrowych warsztatów kulinarnych, przez spotkanie z historią w Sali Tradycji UMG i fizyką w laboratorium Wydziału Mechanicznego, po wypiekanie pachnących bułeczek. Biuro Promocji i Komunikacji, które zorganizowało i koordynowało wydarzenie, zapewniło dzieciom 7 godzin niezapomnianych wrażeń!

„Dzień Małego Studenta” na stałe już wpisał się do sierpniowego kalendarza wydarzeń Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tradycję rozpoczęły „Morskie Półkolonie” przerwane przez epidemię koronawirusa, a następnie spotkania z dziećmi pracowników Uczelni przyjęły formę „Dnia Małego Studenta”. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 35 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

„Dzień Małego Studenta” rozpoczął się punktualnie o godzinie 8:00 w Auli im. T. Meissnera powitaniem przez Biuro Promocji i Komunikacji wszystkich uczestników wydarzenia oraz ich rodziców. Dzieci poznały swoich opiekunów, zostały podzielone na dwie grupy i ruszyły na spotkanie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni! Czekał je dzień pełen przygód i atrakcji!

Młodsza grupa spotkanie z nauką rozpoczęła od zgłębiania tajników fizyki pod okiem Pani mgr inż. Jolanty Kamińskiej i jej dwóch asystentów. W tym czasie grupa starsza poznawała eksponaty, w tym hełm nurka z początku XX wieku firmy Siebe Gorman, zwyczaje oraz ceremoniał morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, o czym opowiadała Pani mgr Joanna Stasiak z Sali Tradycji.

Następnie obie grupy zamieniły się miejscami – starsze dzieci w laboratorium fizyki dowiedziały się kilku ciekawostek o dźwięku i wyporności. Grupa młodsza z zapartym tchem słuchała w tym czasie historii o zwierzętach pływających na „Darze Pomorza”, w tym o psie Misiu czy ostronosie Misku zwanym też Trycem. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat zgromadzonych w Sali Tradycji eksponatów. Z zapałem przymierzały strój płetwonurka, a wcześniej wysłuchały ciekawych informacji na temat początków nurkowania, które w ciekawy dla nich sposób przedstawił dr inż. Adam Kaizer. Michał Kołodziejczak z Biura Promocji i Komunikacji opowiedział z kolei o świście trapowym oraz go wykonał.

Kolejnym punktem dnia było spotkanie uczestników „Dnia Małego Studenta” z JM Rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamem Weintritem. Ponieważ spotkanie to odbyło się w Sali Senatu UMG, JM Rektor rozpoczął je od uderzenia w dzwon, zgodnie z obowiązującą na UMG tradycją rozpoczynania obrad Senatu. Nie zabrakło w rozmowach z dziećmi wątków dotyczących historii Uczelni – osoby, które udzieliły JM Rektorowi prawidłowych odpowiedzi, otrzymały nagrody. Spotkanie zakończyło się pozowaniem do wspólnego zdjęcia.

Następne zajęcia odbyły się w Auli im. T. Maissnera, gdzie dzieci rozmawiały z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Panie policjantki zaprezentowały kilka zasad bezpieczeństwa oraz opowiedziały o zagrożeniach czyhających na dzieci podczas wakacji i roku szkolnego.

Następnie, uczestnicy mieli okazję poznać gościa specjalnego, nowofundlanda Nanę, która przybyła na spotkanie z dziećmi wraz ze swoimi opiekunkami z Poradni „Gaja Med.” Sześcioletnia Nana ważąca 55 kg przywitała się z każdym uczestnikiem, pozwoliła się nakarmić, pogłaskać oraz wykonywała polecenia wydawane przez opiekunki. W czasie, gdy pierwsza grupa pracowała z psem, grupa druga robiła sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

Po wyczerpujących 4 godzinach spotkań, zajęć, warsztatów, przyszedł czas na obiad, który czekał na dzieci w uniwersyteckiej stołówce. Obiad rozbudził apetyty uczestników, stąd chętnie wzięli udział w kolejnych zajęciach związanych z kulinariami. Warsztaty koktajlowe poprowadziła dr hab. inż. Milena Ruszkowska. Każdy uczestnik przygotował swój własny koktajl z wybranych przez siebie warzyw i owoców. O zdrowej żywności, 10 tysiącach kubków smakowych na języku, zapachach, smakach i wartościach odżywczych warzyw, owoców, przypraw opowiadała Młodym Studentom dr inż. Natalia Żak. Nie tylko opowiadała, ale również zapewniła bogatą w doznania smakowe degustację owoców, warzyw oraz … słodyczy.

Na zakończenie „Dnia Małego Studenta” każda z grup poszła w różnych kierunkach uniwersyteckiego kampusu – najmłodsi uczestnicy wyruszyli na zajęcia pod okiem dr inż. Renaty Korzeniowskiej-Ginter, podczas których upiekli pachnące, słodkie bułeczki oraz dowiedzieli się w skrócie, jak ze zboża powstaje mąka. Starsza grupa z kolei odbyła warsztaty w symulatorze siłowni okrętowej. Spotkanie poprowadził mgr inż. Adam Przybyt.

„Dzień Małego Studenta” zakończył się w Auli im. T. Meissnera, gdzie każdy uczestnik otrzymał książkę z pamiątkową zakładką. Dzień minął wszystkim na dobrej zabawie, podczas której dzieci sporo się dowiedziały i nauczyły. Było wesoło i kolorowo, a roześmiane twarze uczestników nie opuszczały nas przez cały czas trwania „Dnia Małego Studenta”.

Wszystkim opiekunom i pracownikom zaangażowanym w organizację i prowadzenie zajęć serdecznie dziękujemy!

Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • Adama i Aleksandry Kaizer
  • Milleny Ruszkowskiej
  • Renaty Korzeniowskiej-Ginter
  • Jolanty Kamińskiej
  • Joanny Stasiak
  • Natalii Żak
  • Adama Przybyta

oraz do mł. asp. Ewy Brzozowskiej z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Już teraz serdecznie zapraszamy dzieci pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni do udziału w kolejnej edycji „Dnia Małego Studenta” w przyszłym roku!

Biuro Promocji i Komunikacji

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
24.08.2022