Dziennikarze z Filipin z wizytą na UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni znalazł się wśród trzech polskich uczelni wyższych objętych wizytą studyjną dziennikarzy z Filipin.

W dniu 28 kwietnia 2022 roku UMG odwiedziło pięcioro dziennikarzy reprezentujących czołowe filipińskie tytuły prasowe oraz witryny internetowe. Dla dziennikarzy z liczącego prawie 110 mln kraju była to pierwsza wizyta w Polsce. Ich przyjazd do Gdyni możliwy był dzięki współpracy Uczelni z Polską Agencją Prasową i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Gości powitali Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk oraz dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG. Dziennikarzom przedstawiona została oferta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Profesor Tomasz Tarasiuk i kapitan Grzegorz Rutowski odpowiadali na liczne pytania gości dotyczące edukacji, systemów kształcenia, gospodarki morskiej, ale też i relacji polsko-filipińskich.
Po zapoznaniu się z eksponatami zgromadzonymi w Sali Tradycji, delegacja odwiedziła Wydział Mechaniczny, gdzie dr inż. Piotr Kamiński prof. UMG zaprezentował symulator siłowni okrętowej.

Ostatnim punktem wizyty gości z Azji był Wydział Nawigacyjny. W drodze na Skwer Kościuszki dziennikarze mieli możliwość podziwiać panoramę basenu portowego z punktu widokowego na Kamiennej Górze. Na Wydziale Nawigacyjnym dziennikarze odwiedzili Laboratorium Symulatora Manewrowego. Tu o kształceniu przyszłych oficerów opowiadał  kpt. ż.w. Paweł Kołakowski. Na zakończenie wizyty, dziennikarze udali się do Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego.

- Wasza uczelnia ma bardzo dobrą reputację i wiele, wiele lat historii – podkreślał Roy C. Mabasa, reportażysta Manila Bulletin specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. - Na Filipinach jest dużo szkół morskich, ale w większości nie kształcą one oficerów, a ich poziom nie jest najwyższy. Możemy dużo skorzystać z wiedzy i doświadczenia Uniwersytetu Morskiego – dodał dziennikarz. Uzupełnienie wiedzy przez filipińskich marynarzy może być konieczne w obliczu procesu oceny filipińskiego kształcenia, szkoleń i certyfikacji, który aktualnie przeprowadza Komisja Europejska.

Poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni dziennikarze odwiedzili w Polsce Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Łukasz Nowicki