Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W dniach 29-30 czerwca 2022 roku w Szczecinie obradował 9. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci debatowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed szeroko pojętą branżą morską. W rozmowach uczestniczył JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

W dyskusjach toczących się podczas 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego pojawiał się aktualny wątek sytuacji międzynarodowej, w tym toczącej się w Ukrainie wojnie, oraz zmiany wynikające z coraz bardziej restrykcyjnego prawa dotyczącego ochrony środowiska.

Panele dyskusyjne pierwszego dnia obrad poświęcone były strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu oraz tzw. zielonej transformacji w gospodarce – w tym kontekście debatowano o nowych technologiach oraz innowacyjnych rozwiązaniach w żegludze i portowej infrastrukturze. Mówiono również o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w transporcie morskim oraz o kierunkach rozwoju cyfryzacji w portach.

Drugi dzień kongresu zdominowała tematyka związana z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej i całego sektora offshore. Odbyła się m.in. debata rektorów uczelni ze Szczecina, Gdyni, Gdańska i Koszalina pt. „Nauka dla offshore”. W osobnym panelu dyskusyjnym wskazywano na szansę, jaką dla polskich stoczni stanowi morska energetyka wiatrowa.

Organizatorem 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego był Klaster Morski Pomorza Zachodniego oraz Fundacja Kongres Morski. Współorganizatorem wydarzenia był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Fot. Archiwum Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego

B. von Schada Borzyszkowska