Plan Równości Płci dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W dniu 13 grudnia 2022 roku ukazał się Komunikat nr 12 JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, informujący o przyjęciu przez UMG Planu Równości Płci (Gender Equality Plan). Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej do przyjęcia planu zobowiązane są wszystkie organy publiczne, instytucje szkolnictwa wyższego i organizacje badawcze chcące uczestniczyć w programie Horyzont Europa.

„Plan równości płci dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na lata 2022 – 2025” powstał w wyniku prac Zespołu ds. opracowania Planu Równości Płci, na bazie analiz potrzeb społeczności uczelnianej, konsultacji i dobrych praktyk stosowanych w innych instytucjach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Dokument zawiera diagnozę obecnego stanu oraz planowane działania Uniwersytetu w zakresie wspierania równości płci. UMG, poprzez wprowadzenie Planu Równości Płci, zintensyfikuje działania na rzecz promocji różnorodności i przeciwdziałaniu dyskryminacji, a także tworzenia innowacyjnych rozwiązań poprawiających warunki nauki i pracy.

Plan został opracowany w celu wskazania szczegółowych rozwiązań na rzecz zapewnienia równości płci w społeczności akademickiej – równych szans i równego traktowania.

Plan Równości Płci opisuje działania, które uczelnia będzie realizować na przestrzeni lat 2022 – 2025 w czterech obszarach tematycznych:

1. Równowaga pracy i życia prywatnego oraz integrująca kultura organizacyjna UMG.
  2. Rekrutacja, rozwój kariery, włączenie problematyki równości płci do treści zajęć dydaktycznych, badań naukowych i innowacyjnych.
  3. Równowaga płci w składzie organów biorących udział w podejmowaniu decyzji.
  4. Przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć i molestowaniu seksualnemu.

W załącznikach przedstawiamy Państwu dokument sporządzony w języku polskim oraz języku angielskim.

Załączniki:

D. Barzowska