Posiedzenie Plenarne Rady Technicznej PRS

W dniu 29 kwietnia 2022 roku w auli Politechniki Gdańskiej odbyło się Posiedzenie Plenarne Rady Technicznej Polskiego Rejestru Statków. W wyniku wyborów powołano Prezydium Rady Technicznej oraz kierowników Zespołów RT w kadencji XVII na lata 2022-2026.

Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym - w posiedzeniu uczestniczyło 29 członków Rady Technicznej, online obecnych było 47 członków. Na dzień 29 kwietnia 2022 r. skład Rady Technicznej tworzyło 99 członków powołanych przez Zarząd PRS.

Podczas posiedzenia wybrane zostało Prezydium Rady Technicznej XVII kadencji. Przewodniczącym mianowano dr. hab. inż. Marka Dzidę, prof. PG. Na wiceprzewodniczącego powołano JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita. Funkcję wiceprzewodniczących pełnić będą również dr hab. Dorota Pyć, prof. UG oraz dr inż. Zbigniew Szozda.

Powołano również kierowników Zespołów Rady Technicznej. Ze strony UMG funkcję kierownika Zespołu nr 4 „Urządzenia elektryczne i automatyka” pełnić będzie prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski, kierownik Katedry Elektroenergetyki Okrętowej Wydziału Elektrycznego. Kierownikiem Zespołu nr 7 „Statki specjalne” mianowana została dr hab. inż. Teresa Abramowicz-Gerigk, prof. UMG, kierownik Katedry Eksploatacji Statku Wydziału Nawigacyjnego UMG. Zespołem nr 8 „Wyposażenie konwencyjne” kierować będzie dr hab. inż. kpt. ż.w. Ryszard Wawruch, prof. UMG, kierownik Katedry Nawigacji Wydziału Nawigacyjnego UMG.

W XVII kadencji członkami zespołów specjalistycznych są między innymi wykładowcy i naukowcy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

• dr hab. inż. Teresa Abramowicz-Gerigk, prof. UMG (Zespół nr 7 – Statki specjalne)
  • prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Zbigniew Burciu (Zespół nr 7 – Statki specjalne)
  • dr hab. Sambor Guze, prof. UMG (Zespół nr 1 – Zasady klasyfikacji, Zespół nr 10 – Prawo i ubezpieczenia, Zespół nr 11 – Nadzory przemysłowe)
  • dr hab. inż. st. of. mech. okręt. Jerzy Herdzik, prof UMG (Zespół nr 13 ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków i poprawy efektywności energetycznej)
  • dr inż. Karol Korcz (Zespół nr 4 – Urządzenia elektryczne i automatyka, Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne)
  • prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski (Zespół nr 4 – Urządzenia elektryczne i automatyka)
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Miszczak (Zespół nr 11 – Nadzory przemysłowe, Zespół nr 13 ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków i poprawy efektywności energetycznej)
  • dr inż. kpt. ż.w. Jan Pawelski, prof. UMG (Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające)
  • mgr inż. Tomasz Pawłowski (Zespół nr 4 – Urządzenia elektryczne i automatyka, Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne)
  • dr hab. Marzenna Popek, prof. UMG (Zespół nr 1 – Zasady klasyfikacji)
  • dr inż. Jarosław Soliwoda (Zespół nr 1 – Zasady klasyfikacji, Zespół nr 2 – Kadłub, Zespół nr 7 – Statki specjalne, Zespół nr 9 – Jachty i łodzie motorowe, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające)
  • dr hab. inż. kpt. ż. w. Ryszard Wawruch, prof. UMG (Zespół nr 2 – Kadłub, Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne, Zespół nr 10 – Prawo i ubezpieczenia, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające)
  • dr hab. inż. Wojciech Wawrzyński, prof. UMG (Zespół nr 1 – Zasady klasyfikacji, Zespół nr 2 – Kadłub, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające)
  • prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit (Zespół nr 4 – Urządzenia elektryczne i automatyka, Zespół nr 7 – Statki specjalne, Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające)
  • dr inż. kpt. ż.w. Przemysław Wilczyński, prof. UMG (Zespół nr 8 – Wyposażenie konwencyjne)
  • dr hab. inż. Kazimierz Witkowski, prof. UMG (Zespół nr 13 ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków i poprawy efektywności energetycznej)
  • dr inż. Krzysztof Wróbel (Zespół nr 7 – Statki specjalne, Zespół nr 12 – Offshore i konstrukcje pływające, Zespół nr 13 ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków i poprawy efektywności energetycznej)
  • dr inż. Jacek Wysocki (Zespół nr 13 ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków i poprawy efektywności energetycznej)

Polski Rejestr Statków (PRS) jest instytucją prowadzącą niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym. Oferta PRS obejmuje nadzory klasyfikacji i budowy, certyfikacje wyrobów i osób, certyfikację systemów zarządzania, rzeczoznawstwo, szkolenia oraz badania i rozwój.

Działalność PRS jest ukierunkowana na zapewnienie bezpieczeństwa życia ludzkiego i mienia na morzu i wodach śródlądowych, bezpieczeństwa obiektów budowlanych, sieci inżynierskich, instalacji i urządzeń przemysłowych, a także na ochronę środowiska naturalnego.

W 2021 roku stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków objął wieloletni prorektor ds. morskich i profesor naszej Uczelni, dyrektor Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej UMG, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prof. UMG.

Fot. Szymon Rybczyński

Beata von Schada Borzyszkowska