Wizyta w Bremerhaven

W dniach 17-21 sierpnia 2022 roku statek szkolny „Dar Młodzieży” pod dowództwem kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego, ze studentami II roku Wydziału Nawigacyjnego na pokładzie, uczestniczył w dorocznym zlocie żaglowców Sail Bremerhaven 2022.

Podczas wizyty w porcie Bremerhaven miało miejsce uroczyste otwarcie świetlicy załogowej po przeprowadzeniu jej kapitalnego remontu.  Remont świetlicy został sfinansowany w połowie przez działające w Bremerhaven Towarzystwo Przyjaciół „Daru Młodzieży”.

W uroczystościach uczestniczył JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, prof. UMG oraz Rektor Hochschule Bremerhaven prof. Alexis Papathanassis.

Była to doskonała okazja do omówienia przypadającej w przyszłym roku 45. rocznicy współpracy obu naszych uczelni.

- Od samego początku tej współpracy jej dobrym duchem jest prof. Hans Rummel, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół „Daru Młodzieży” - podkreśla prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Podczas dorocznego spotkania Towarzystwa, JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, prof. UMG wręczyli zebranym gościom okolicznościowe medale oraz materiały wydane z okazji 40-lecia podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”. W spotkaniu uczestniczyła także wdowa po pierwszym komendancie „Daru Młodzieży” Edith Olechnowicz.

Dokładnie w dniu 20 sierpnia 2022 roku przypadła 86. rocznica urodzin kapitana Tadeusza Olechnowicza, który, po śmierci w grudniu 2016 roku, został pochowany na cmentarzu w miejscowości Blexen w pobliżu Bremerhaven. Z tej okazji kilkunastoosobowa delegacja statku wraz z Kapitanem, JM Rektorem i Dyrektorem Działu Armatorskiego oraz prof. Rummlem złożyła wieniec na grobie kapitana Olechnowicza.

W dniu 21 sierpnia 2022 roku ksiądz Taraska, który dzień wcześniej poświęcił nowo oddaną świetlicę załogową, odprawił na rufie „Daru Młodzieży” mszę św. w intencji statku, Uczelni, studentów i pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W drodze powrotnej z Bremerhaven JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z Dyrektorem Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG dr. inż. kpt. ż.w. Bogumiłem Łączyńskim, prof. UMG zatrzymali się w Szczecinie, gdzie na Cmentarzu Centralnym pokłonili się nad grobem prof. dr. kpt. ż.w. Aleksandra Walczaka, który został tam pochowany dwa dni wcześniej.  W ceremonii pogrzebowej wieloletniego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej, doktora honoris causa Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej, która odbyła się dnia 19 sierpnia 2022 roku, uczestniczył Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG wraz z Kompanią Reprezentacyjną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Pocztem Sztandarowym UMG.

B. von Schada Borzyszkowska
23.08.2022