Zdolni z Pomorza na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w dniu 3 grudnia 2022 roku już po raz kolejny odbyły się spotkania akademickie z fizyki i informatyki dla uczniów zdolnych ze szkół ponadpodstawowych w ramach projektu "Zdolni z Pomorza - Akademia Morska w Gdyni".

Na zajęciach z fizyki pt. Okiełznanie elektryczności – początki a teraźniejszość uczniowie poznali zjawiska fizyczne związane z elektrycznością od czasów tworzenia się komercyjnej elektroenergetyki w dziewiętnastym wieku aż po czasy obecne. Uczniowie mieli także możliwość samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów.

Na zajęciach z informatyki pt. Chmury obliczeniowe dla każdego, czyli wiedzieć więcej niż bujać w obłokach uczniowie poznali podstawowe zagadnienia dotyczące chmur obliczeniowych. Poznali wady, zalety i koszty oraz przegląd dostawców chmur obliczeniowych. Uczniowie mieli również możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktycznym zastosowaniu.

Projekt realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Celem projektu jest wpieranie uczniów zdolnych z województwa pomorskiego w dziedzinie fizyki i informatyki.

E. Baszanowska
03.12.2022