Kierunki przyszłości przedstawione podczas EDUOFFSHORE WIND 2023

Prawie 5 tysięcy uczniów z ponad 80 szkół ponadpodstawowych z całego Pomorza odwiedziło I Edukacyjne Targi Kariery EDUOFFSHORE WIND 2023 gdzie ofertę kształcenia przedstawiał Uniwersytet Morski w Gdyni.

Przez dwa dni, 14-15 marca w gdańskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AMBEREXPO odbywały się I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND. Partnerem naukowym targów był Uniwersytet Morski w Gdyni.

EDU OFFSHORE WIND 2023 to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju, które miało na celu przedstawienie potencjału i przyszłości rynku pracy w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciele firm, uczelni wyższych specjalizujących się w branży morskiej energetyki wiatrowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wielu młodych ludzi zainteresowanych studiami w branży offshore odwiedziło stoiska Uniwersytetu Morskiego, gdzie poza ofertą edukacyjną zaprezentowany został sprzęt wykorzystywany w procesie nauczania specjalności związanych z morską energetyką wiatrową. Eksponaty prezentowali studenci, członkowie kół naukowych: Koło Naukowe Pojazdów Elektrycznych „EVPL” z Wydziału Elektrycznego i Naukowego Koła Badań Podwodnych „Sea Quest” z Wydziału Nawigacyjnego.

Drugiego dnia targów rozstrzygnięty został konkurs „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości” o nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita. Zadaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy konkursu było przygotowanie i przedstawienie w oryginalny sposób morskiej farmy wiatrowej przyszłości. Wyniki konkursu ogłosił Prorektor ds. kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG.  Przyznane zostały dwie równorzędne drugie nagrody. Autorami wyróżnionych makiet są: Stefan Lewandowski i Kamil Jaworski z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz uczniowie Technikum Mechanicznego: Michał Arseniuk, Arkadiusz Beśka, Maciej Bień, Oskar Formela, Igor Dombrowski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w 20 kwietnia podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W odbywającym się na scenie głównej panelu dyskusyjnym „Rola uczelni w przygotowaniu kadr dla Morskiej Energetyki Wiatrowej” wziął udział Prorektor ds. kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG. W panelu wzięli udział także przedstawiciele trójmiejskich uczelni wyższych.

Wśród osób odwiedzających stoisko UMG był też dr inż. Sławosz Uznański, polski naukowiec i doktor elektroniki pracujący obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Dr Uznański jest w gronie 17 astronautów, wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną, którzy mają szansę polecieć w kosmos.

I Edukacyjne Targi Kariery EDUOFFSHORE WIND 2023 w liczbach:

• 81 szkół ponadpodstawowych,
  • 4813 uczniów szkół ponadpodstawowych,