Konsorcjum „Nauka dla morza”

W grudniu 2022 r. zawarta została umowa konsorcjum „Nauka dla morza” pomiędzy ośmioma uczelniami z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Członkami konsorcjum zostały: Politechnika Gdańska (lider), Federacja Akademii Wojskowych, Politechnika Koszalińska, Politechnika Morska w Szczecinie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Celem konsorcjum jest wspólna realizacja długoterminowej i wieloaspektowej współpracy naukowej w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Strony umowy zamierzają świadczyć zintegrowane oraz kompleksowe doradztwo, konsultacje specjalistyczne oraz tworzyć innowacyjne rozwiązania technologiczne, procesowe lub organizacyjne dla jednostek administracji publicznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz dla podmiotów ekosystemu MEW, obejmujące szeroko pojętą tematykę morskiej energetyki wiatrowej i off-shore.

Dla realizacji tak określonych celów powoływane będą zespoły merytoryczne, składające się z ekspertów z danej dziedziny. Prace Konsorcjum będzie nadzorowała Rada Konsorcjum, w skład której wchodzi po jednym przedstawicielu każdej ze Stron; każdorazowo są to rektorzy uczelni będących członkami konsorcjum. Główne obszary zainteresowania Konsorcjum to: aspekty ekonomiczne i społeczne rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, założenia do projektowania (rozpoznanie geologiczne, geotechnika, konstrukcje wsporcze i obiekty budowlane, sieci elektroenergetyczne, oddziaływania środowiskowe), nadzór naukowy w fazie budowy, utrzymanie, diagnostyka i monitoring, zarządzanie, składowanie, logistyka, trwałość infrastruktury, cykl życia, porty instalacyjne i porty serwisowe.

prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk
prorektor ds. współpracy i rozwoju

Fot. Politechnika Szczecińska

T. Tarasiuk