Nagroda Rektora UMG dla młodych wynalazców z Tarnowa

Gala finałowa zwieńczyła 23. edycję Gdynia Explory Week 2023. Nagrodę specjalną JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni otrzymali twórcy „Rescue Capsule Slim”.

Laureatami nagrody specjalnej, którą jest stypendium JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintrita, zostali uczniowie Technikum Elektryczno-Mechanicznego w Tarnowie: Dawid Świątek, Jakub Kuczek oraz Bartosz Smoleń za projekt „Rescue Capsule Slim”. Nagrodzony projekt to bezzałogowa, zdalnie sterowana kapsuła ratująca życie osobom, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu podczas uprawiania sportów wodnych.

Symboliczny czek młodym wynalazcom wręczył Prorektor ds. Nauki, dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG.

Jestem pod wrażeniem wszystkich projektów prezentowanych podczas tegorocznego konkursu Explory. Jako Uniwersytet Morski w Gdyni staramy się wyłowić interesujące, oryginalne i innowacyjne projekty, które wpisują się w obszar działalności naszej Uczelni, a jednocześnie mają potencjał wdrożeniowy, stąd decyzja o przyznaniu nagrody JM Rektora temu właśnie projektowi - podkreślił prof. Barbucha.

Przedstawicielem UMG w jury konkursu był dr inż. Damian Bisewski z Katedry Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym.

Explory to największy w kraju program wyszukujący i rozwijający młode talenty. Konkurs jest okazją do pokazania światu swoich innowacyjnych pomysłów. Podczas Gdynia Expolory Week utalentowani, młodzi ludzie z całej Polski mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Relacja z Gali wręczenia nagród krajowego finału konkursu Explory dostępna jest na FB: https://fb.watch/nThUh0oRUk/

Fot. Paweł Jędryczka

B. von Schada Borzyszkowska