Ostatnie pożegnanie Ryszarda Kwiatkowskiego

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Pana Ryszarda Kwiatkowskiego, który przez całe swoje zawodowe życie służył polskiej banderze jako marynarz – oficer Polskiej Marynarki Handlowej, wychowawca kadr morskich.

Urodzony w 1949 roku w Częstochowie przyjechał na Wybrzeże, planując właśnie z pracą na morzu związać swoje życie. W 1971 roku ukończył Wydział Administracyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Odtąd nieprzerwanie 44 lata spędził na pokładach głównie polskich, ale także zagranicznych statków.

Przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery w działach hotelowych u różnych armatorów. Pływał we flocie Polskich Linii Oceanicznych, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, ale na szczególne podkreślenie zasługuje wieloletnia służba Pana Ryszarda Kwiatkowskiego na statkach szkolnych od Państwowej Szkoły Morskiej do Akademii Morskiej w Gdyni.

Na oficerskich stanowiskach ochmistrza, intendenta poza obowiązkami związanymi z pełnioną na pokładach statków szkolnych funkcją, miał istotny wpływ na naukę zawodu przez studentów szkół morskich.

Podczas służby m.in. na pokładach żaglowców szkolnych „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży” pod okiem Pana Ryszarda Kwiatkowskiego podnosili swoje marynarskie kwalifikacje przyszli oficerowie, także kapitanowie naszej floty. Jako intendent flagowej fregaty „Dar Młodzieży” odbył wiele zapisanych w historii polskiej bandery spektakularnych rejsów. Podczas odwiedzin w licznych portach, dzięki profesjonalizmowi intendenta Kwiatkowskiego, pokład naszego żaglowca godnie reprezentował banderę, zyskując rangę prawdziwego ambasadora naszego kraju.

Pan Ryszard Kwiatkowski był prawdziwym człowiekiem polskiego morza, gdynianinem z wyboru. W bólu łączymy się z Jego Rodziną i Najbliższymi.

Msza św. żałobna za śp. Ryszarda Kwiatkowskiego odbędzie się w środę 11 stycznia 2023 roku o godzinie 11:00 w kościele Św. Andrzeja Boboli w Gdyni, po czym o godzinie 12:30 nastąpi złożenie urny w grobie na cmentarzu komunalnym w Kosakowie.

A. Gosk
03.01.2023