prof. Andrzej Perepeczko odszedł na wieczną wachtę

prof. Andrzej Perepeczko odszedł na wieczną wachtę

Uniwersytet Morski w Gdyni z wielkim żalem zawiadamia, że w wieku 93 lat zmarł st. of. mech. dr Andrzej Perepeczko – absolwent Wydziału Mechanicznego PSM z 1950 roku, dziekan Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej, pisarz, wychowawca i przyjaciel wielu pokoleń uczniów i studentów (w uczelni pracował ponad 50 lat), autor 20 podręczników i skryptów akademickich.

W latach 1966-1968 był członkiem międzyresortowej komisji przygotowującej powstanie Wyższej Szkoły Morskiej, w latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Mechanicznego WSM, w 2000 roku obro­nił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską z nauk historycznych. W dorobku pisarskim ma 120 książek, głównie marynistycznych.

Laureat szeregu nagród literackich i dydaktycznych, odznaczony był  m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Kra­jowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Perepeczko zmarł 9 listopada 2023 roku. W bólu łączymy się z Jego Rodziną i Najbliższymi.


Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 16 listopada 2023 r. o godz. 11:00
w Kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Zator Przytockiego 3.
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godzinie 12:30 na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku, ul. Srebrniki 2.

W dniu pogrzebu o godzinie 11:15 sprzed budynku głównego Uniwersytetu Morskiego odjedzie autobus, który przewiezie chętnych do wzięcia udziału w uroczystościach ostatniego pożegnania śp. prof. Andrzeja Perepeczki na miejsce ceremonii pogrzebowej.
Po zakończeniu uroczystości autobus powróci do Uczelni.

 

W dniu 14 listopada 2023 r. (wtorek) na antenie TVP Gdańsk o godz. 17:30 wyemitowany zostanie film dokumentalny Michała Dąbrowskiego
„Andrzej Perepeczko – życie moje”.
Zrealizowany w Akademii Morskiej w Gdyni jest filmową wizytówką tej niezwykle barwnej postaci, tak mocno związanej z naszą Uczelnią. 

„Andrzej Perepeczko – życie moje” – emisja filmu powtórzona zostanie w środę 15 listopada o godz. 19.15.


 

St. of. mech. dr Andrzej Perepeczko (1930-2023) – absolwent Państwowej Szkoły Morskiej z 1950 roku, dziekan Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej, autor podręczników i pisarz, w uczelni pracował ponad 50 lat i był nie tylko wychowawcą, ale i przyjacielem wielu pokoleń uczniów oraz studentów; autor 20 podręczników i skryptów akademickich oraz ponad 120 książek.

W latach 1966-1968 był członkiem międzyresortowej komisji przygotowującej powstanie Wyższej Szkoły Morskiej, w latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Mechanicznego WSM, w 2000 roku obro­nił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską z nauk historycznych. W dorobku pisarskim ma 120 książek, głównie marynistycznych. Laureat szeregu nagród literackich i dydaktycznych, odznaczony był  m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Kra­jowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie, chodził na komplety tajnego nauczania Gimnazjum im. Stefana Batorego. Po upadku Powstania Warszawskiego znalazł się w Radomsku, gdzie wstąpił do Szarych Szeregów – harcerstwa Armii Krajowej. W 1946 r. zdał tzw. małą maturę i wyjechał do Gdańska, do Państwowego Liceum Budowy Okrętów pod dyr. Aleksandra Potyrały, po ukończeniu którego  został przyjęty na III rok Wydziału Mechanicznego Państwowej Szkoły Morskiej. Z powodu ojca przedwojennego oficera nie został zakwalifikowany do rocznej służby w Marynarce Wojennej w 1950 r. Pływał jako palacz, następnie motorzysta i asystent maszynowy. W 1953 r. został usunięty z floty handlowej, wysiedlony z Wybrzeża i wcielony do 1. Batalionu Pracy (tzw. „górniczego") w Oświęcimiu. Przez dwa lata pracował jako żołnierz-górnik. Po październiku 1956 r. rozpoczął studia wieczorowe na Politechnice Gdańskiej, pracując w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych. W 1963 został przyjęty na etat do PSM, prowadził wykłady i okresowo pływał jako mechanik. W latach 1966-1968 był członkiem międzyresortowej komisji, przygotowującej powstanie Wyższej Szkoły Morskiej, w której był także wykładowcą. Pływał też na statkach szkolnych, handlowych oraz obcych bander. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Mechanicznego WSM, w 2000 obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską z nauk historycznych. W dorobku pisarskim ma 120 książek, głównie marynistycznych, które od 1960 wydawało Wydawnictwo Morskie. Wśród nich cykl powieści dla młodzieży o Dzikiej Mrówce, dwutomową historię gdyńskiej Szkoły Morskiej, morskie powieści historyczne (tłumaczone na j. czeski, niemiecki, angielski i rosyjski). Jest także autorem lub współautorem 20 podręczników i skryptów akademickich.

W 2020 roku o sobie mówi tak:

70 lat temu skończyłem Państwową Szkołę Morską w Gdyni, co łączyło się z szansą wyrwania za „żelazną kurtynę", jaką Polsce ufundował Związek Sowiecki. 60 lat temu ukazała się drukiem moja pierwsza książka, opublikowana na fali tzw. „popaździernikowej odwilży". Przed 40 laty uzyskałem najwyższy dyplom morski, a przed 35 – zostałem samodzielnym, choć co prawda „kontraktowym", pracownikiem naukowym, czyli docentem, a kilka lat później takimże profesorem, oraz awansowałem na statku obcej bandery na „chief engineera". 30 lat temu otrzymałem propozycję zostania prorektorem w Wyższej Szkole Morskiej, z czego zrezygnowałem, abym w następstwie tej decyzji został dziekanem Wydziału Mechanicznego.

A to ostatni Jego wiersz:

Odchodzę z wolna, za krokiem krok…

Myśli się plączą i słabnie wzrok.

Za mną garść wspomnień,

przed mną mrok…

Ile zostało?

Dzień?

Miesiąc?

Rok?

Cześć Jego pamięci!

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Sokołowska
09.11.2023