Projekcja filmu nt. prof. Bradforda Parkinsona w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG

W dniu 28 listopada 2023 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, z inicjatywy JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kp.t. ż.w. Adama Weintrita, miała miejsce projekcja filmu prezentującego sylwetkę wybitnego naukowca-wynalazcy prof. Bradforda Parkinsona, nazywanego ojcem Globalnego Systemu Nawigacyjnego GPS

Prof. Parkinson, amerykański inżynier i wynalazca, profesor kalifornijskiego Stanford University, osobiście kierował wystrzeleniem na orbitę pierwszych satelitów GPS, jak również koordynował uruchomienie oraz testowanie GPS, zanim system został oddany do użytku.

Jako profesor Stanford University opracował szereg innowacyjnych zastosowań systemu GPS, w tym system automatycznego lądowania komercyjnego samolotu Boeing 737 wyłącznie przy użyciu systemu GPS.

Prof. Bradford Parkinson jest autorem dwutomowego opracowania „GPS Theory and Applications” oraz współautorem ponad 80 wydawnictw technicznych.

W roku 2023 przypada 50. rocznica uruchomienia systemu GPS. W uznaniu rewolucyjnego wkładu w rozwój techniki oraz wszystkich form transportu, jak również stworzenie podstaw do epokowej zmiany funkcjonowania świata i społeczeństw w XX i XXI wieku poprzez kierowanie zespołem odpowiedzialnym za utworzenie pierwszego satelitarnego systemu pozycyjnego GPS-NAVSTAR, Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uchwałą z dnia 16 listopada 2023 roku nadał prof. Bradfordowi Parkinsonowi – ojcu chrzestnemu systemu GPS – tytuł doktora honoris causa. Uroczystość wręczenia dyplomu odbędzie się w roku 2024.

B. von Schada Borzyszkowska