Zgromadzenie Plenarne KRASP w Łodzi

W dniach 26-27 października 2023 roku w Łodzi odbyło się Zgromadzenie Plenarne KRASP. W dwudniowych obradach uczestniczył JM Rektor, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Pierwszego dnia rektorzy obradowali na Uniwersytecie Łódzkim, drugiego konferencja przeniosła się na Politechnikę Łódzką. Jeden z tematów przewodnich brzmiał „Problemy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce”.

Zgromadzenie Plenarne KRASP jednomyślnie przyjęło uchwałę w sprawie miejsca nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Rektorzy apelują w niej o utworzenie silnego i odrębnego ministerstwa odpowiedzialnego za naukę i szkolnictwo wyższe.

Rektorzy rozmawiali o przyszłej prezydencji Polski w Radzie UE, wnioskach z raportu „Nauka i szkolnictwo wyższe, a PKB”,  bieżących problemach i przyszłości szkolnictwa wyższego oraz koordynacji działań pomocowych dla Ukrainy. Gościem konferencji był wiceminister MEIN Wojciech Murdzek.

W czasie dwudniowego Zgromadzenia Plenarnego KRASP wręczono Statuetki Elsevier Polska dla uczelni przyczyniających się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki. Uroczysta gala odbyła się w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Podczas spotkania KRASP w Politechnice Łódzkiej wręczono też Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznane dla kilkunastu kierunków.

Członkami Konferencji są rektorzy 109 uczelni, dodatkowo 8 uczelni ma status członka stowarzyszonego. Przewodniczącym Konferencji jest rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Fot. Politechnika Łódzka

B. Tobieński