Złota Kotwica dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni!

Złota Kotwica dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni!

22. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO rozpoczęły się od wręczenia nagród dla najlepszych w branży. Złotą Kotwicę w kategorii „Offshore” otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni. Nagrodę odebrał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Złota Kotwica BALTEXPO 2023 jest nagrodą przyznawaną przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji Targów mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach tematycznych i dwóch specjalnych. Nasza Uczelnia otrzymała Złotą Kotwicę w kategorii „Offshore” za „edukację i badania na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej”. Nagrodę z rąk Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzeja Bojanowskiego odebrał prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Dziękując kapitule za przyznanie prestiżowej nagrody, JM Rektor powiedział:

„Na wszystkich 4 wydziałach uruchomiliśmy studia pierwszego lub drugiego stopnia, studia podyplomowe oraz studia MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej. Dostrzegliśmy, że między morzem, a lądem jest niezagospodarowany obszar i to jest właśnie offshore.”

Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała firma Energetyka Morska za stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szczecinie.

Pozostali laureaci Złotych Kotwic:

  • kategoria „Przemysł Okrętowy” – stocznia Crist
  • kategoria „Infrastruktura” – Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie,
  • kategoria „Militaria” – Remontowa Shipbuilding,
  • kategoria „Innowacja” – firma Mapal

Nagrodę specjalną „Osobowość Gospodarki Morskiej” otrzymał Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding.

Uniwersytet Morski w Gdyni jest jednym z 200 wystawców uczestniczących w AMBEREXPO w Gdańsku trzydniowym, największym wydarzeniu w Polsce skupiającym podmioty z branży morskiej i stoczniowej. Ofertę biznesową uczelni prezentuje Centrum Transferu Technologii UMG. Dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba - dyrektor CTT oraz mgr Beata Wetoszka oraz mgr inż. Anna Żuławska - brokerki innowacji zachęcają odwiedzających do współpracy z uczelnią i do zapoznania się z portfelem technologicznym rozwiązań objętych wsparciem w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 jak również katalogiem ofert B+R. Stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony przedstawicieli przemysłu, instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego jak i innych gości. Przedstawicielki Centrum Transferu Technologii wzięły udział w indywidualnych spotkaniach typu matchmaking ze start-upami zakwalifikowanymi do BALTEXPO Startup Zone powered by Infoshare. Podczas spotkań poszukiwano płaszczyzny współpracy poprzez badanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Obustronnie deklarowano wolę organizacji kolejnych spotkań oraz dalszych rozmów.

Trzeciego dnia targów odbędą się Dni Kariery. Z ofertą dydaktyczną i szkoleniową Uniwersytetu będzie mogło się zapoznać nawet 2 tysiące uczniów szkół średnich z Trójmiasta i Pomorza.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
10.10.2023