CHLEB KAPITAŃSKI - RECEPTURA NAUKOWCÓW Z UNIWERSYTETU MORSKIEGO W GDYNI WKRÓTCE W SPRZEDAŻY

Uniwersytet Morski w Gdyni nawiązał współpracę z jedną z największych firm piekarniczych na terenie Trójmiasta i okolic Piekarnią–Cukiernią „Pellowski”. Przedmiotem tej współpracy jest wprowadzenie na lokalny rynek innowacyjnego chleba o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych i wysokim potencjale sycącym pod nazwą „chleb kapitański”.

Dzięki udziałowi mikronizowanych otrąb chleb charakteryzuje się o wiele wyższą zawartością błonnika pokarmowego, a co za tym idzie ma działanie wysoko sycące, korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, wykazuje podwyższony potencjał antyoksydacyjny oraz szybko i na długo niweluje odczucie głodu. Takie właściwości funkcjonalne są zatem bezcenne dla osób borykających się z otyłością, cukrzycą typu II oraz chcących zapobiegać chorobom nowotworowym, układu sercowo-naczyniowego i dążącym do redukcji masy ciała. Nowy rodzaj chleba na bazie tylko naturalnych składników z polskich zbóż będzie odpowiedzią na rosnącą otyłość Polaków, w tym dzieci i młodzieży, oraz inne choroby cywilizacyjne. Innowacyjne rozwiązanie ma służyć ochronie zdrowia ludzi i poprawie jakości życia, w tym marynarzy, którzy mają ograniczone możliwości aktywności fizycznej w związku z wykonywaną pracą zawodową.

„Chleb kapitański” swoją nazwę zawdzięcza miejscu, gdzie został opracowany tj. laboratorium Katedry Zarządzania Jakością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczelni kształcącej przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego, ale także ogromnemu potencjałowi funkcjonalnemu, który wyraża się m.in. w wysokich walorach sycących i smakowych, które są ważne dla kapitanów i marynarzy na statkach.

Twórcami unikalnej, zastrzeżonej w Urzędzie Patentowym RP receptury są naukowcy Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości UMG Katedry Zarządzania Jakością dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. UMG, dr inż. Witold Kozirok, dr inż. Tomasz Pukszta, mgr Anna Urban-Rajniak. 

W dniu 26 czerwca 2024 r. UMG i Piekarnia–Cukiernia „Pellowski” potwierdziły warunki umowy i omówiły dalszą strategię współpracy. Zakończenie prac wdrożeniowych innowacyjnego produktu przewidywany jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Twórcy rozwiązania będą także współpracowali z Piekarnią–Cukiernią „Pellowski” nad opracowaniem nowych wysoce wartościowych produktów, które również trafią do sprzedaży na lokalnym rynku i będą miały istotny wpływ na zdrowie zarówno mieszkańców województwa pomorskiego, jak i odwiedzających nasze strony gości. Potwierdzona obustronnie współpraca wskazuje, iż doświadczenie naukowe, innowacyjne technologie i produkty mogą być z sukcesem transferowane do przemysłu. Zarówno Grzegorz Pellowski, właściciel firmy Piekarnia–Cukiernia „Pellowski”, jak i naukowcy oraz władze UMG podkreślają znaczenie polskiej myśli technologicznej dla rozwoju kluczowych gałęzi polskiej gospodarki.

W marcu 2024 roku chleb wytwarzany zgodnie z opracowaną i chronioną technologią był prezentowany na cyklicznym wydarzeniu Academic Gdynia Innovation Days (GDYNIA I-DAYS) promującym wynalazki pochodzące z UMG i został wyróżniony nagrodą publiczności, przede wszystkim za wspaniałe walory smakowe, które każdy gość wydarzenia mógł sam zweryfikować.

Ulotka:

Więcej o I-days:

Artykuł:

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Fot. Martyna Kidoń-Olejarz

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Biuro Promocji
05.07.2024