„Horyzont II” wyszedł w rejs na Spitsbergen

W godzinach popołudniowych, 4 czerwca 2024 roku statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Horyzont II” wyszedł w rejs na Spitsbergen. Tym samym rozpoczął swój 24. sezon.

50 uczestników rejsu złożonego z załogi stałej, studentów-praktykantów z II roku Wydziału Elektrycznego UMG wraz z opiekunem oraz polarników z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, pożegnali na nabrzeżu przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek wraz z Kierownikiem Biura Obsługi Statków i Praktyk Morskich dr Katarzyną Muszyńską.

"Horyzont II" dowodzony przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika, wraz z załadunkiem, wyruszył z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni, skąd w ciągu tygodnia dotrze na archipelag Svalbard. Następnie, w kolejnych dniach dotrze do miejsc, gdzie znajdują się polskie stacje badawcze, zatrzymując się kolejno w Hornsund, Longyearbyen, Kaffioyra oraz Bellsund, skąd ponownie wyruszy do Hornsund, by stamtąd udać się w rejs powrotny do Gdyni.

W czasie rejsu studenci będą mieli doskonałą okazję do zapoznania się z przyszłym zawodem w praktyce. Wyprawa stanowi dla nich także niewątpliwe wyróżnienie i okazję do przeżycia przygody na morzu. W ramach wyprawy na Spitsbergen „Horyzont II”, obok funkcji szkoleniowej, pełni również funkcje zaopatrzeniowe, dostarczając w czasie rejsu załadunek składający się z zaopatrzenia dla stacji badawczych – żywności, paliwa, materiału niezbędnego do funkcjonowania stacji oraz sprzętu badawczego. W czasie rejsu odbywa się także wymiana ekip naukowców, w tym odebranie i transport badaczy stacjonujących w poszczególnych stacjach badawczych na Arktyce od roku.

Do Gdyni „Horyzont II” powróci w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku.

Z. Szwedek-Kwiecińska